Bjelsko-Bjala – grad u planinama

Grad okružen planinama, prepun istorije, prelepe arhitekture, bogate kulture, mladih ljudi i preduzetnika…

Najvredniji resurs Bjelsko-Bjale jeste brdovito područje na kome se prostire, u podnožju planinskog venca Beskidi. Ovde počinju brojne planinske staze koje vode do vrhova Šinđelnja, Klimčoka i Denbovjenca. Zima je savršena za skijanje, snoubording i sankanje, a leto za šetnje, vožnje bicikla i jahanje. Iskusni biciklisti usavršavaju svoje veštine na izazovnim enduro planinskim stazama. Obližnja jezera i čitava okolina pravi su raj za pomorce, vazduhoplovne jedriličare, zmajare i paraglajdiste.

Položaj grada, na podjednakoj udaljenosti od Varšave, Beča, Praga i Budimpešte, pogodan je za ekonomski napredak. Vekovima gomilano sadašnje bogatstvo grada rezultat je održivog poslovnog i industrijskog rasta. Mladi ovde mogu naći mogućnosti za studiranje na Državnom univerzitetu u Bjelsko-Bjali ili na nekom od privatnih, gde se studenti obrazuju za oblasti poput IT-a, menadžmenta ili bankarstva.

Često nazivan Malim Bečom, Bjelsko-Bjala duguje svoj arhitektonski sjaj bečkim arhitektama koji nisu štedeli talenat da izdignu neorenesansne i neobarokne kuće u gradu. Katoličke i evangelističke crkve, kao i mesto nekadašnje sinagoge, predstavljaju živo svedočanstvo savremene istorije grada. Bjelsko je mesto u kome je postavljena prva tramvajska linija u ovom delu Evrope i odavde su se izvozile najkvalitetnije vunene tkanine po čitavoj Evropi i šire.

Stari grad sa svojim zamkom izuzetno je popularan, dok je Starogradski trg prepun života koji odzvanja muzikom i žamorom turista i stanovnika koji sede u cvećem ukrašenim baštama kafića. Nekada grad stotinu industrija, danas publiku privlači festivalima poput Festivala gradova partnera, Festivala poljskih kompozitora, Međunarodnog festivala orguljske muzike, Džez festivala Bielska Zadymka Jazzowa, Međunarodnog lutkarskog festivala, Foto Art festivala, Festivala sakralne muzike Sacrum in Musica, relija oldtajmera, kao i mnogobrojnim događajima pod vedrim nebom.

Bjelsko-Bjala je grad dobar za učenje, rad i odmor. Grad za život!