Bar – grad na dve čarobne obale

Bar je smešten u jugoistočnom delu Crne Gore na obalama Jadranskog mora i Skadarskog jezera i zahvata površinu od 505 km2. Budući da je jedini crnogorski grad sa dve podjednako lepe obale, morskom dugom 46 km sa 9 km plaža i jezerskom dugom 65 km, s pravom je nazvan grad na dve čarobne obale. Panoramska ruta „Na dvije čarobne obale” duga 115 kilometara sa sedam vidikovaca – odmorišta u atraktivnom zaleđu barske opštine, prožima ove dve obale pružajući jedinstveni uvid u spoj netaknute prirode i kulturnog nasleđa.

Područje ove opštine obuhvata osam turističkih mesta: Čanj, Sutomore, Šušanj, Bar, Stari Bar, Dobra voda, Utjeha i Virpazar, sa veoma atraktivnim plažama. Brodske linije koje u toku sezone svakodnevno povezuju Bar sa Barijem, vozovi koji saobraćaju za Podgoricu i Beograd, aerodromi u Tivtu i Podgorici i Jadranska magistrala čine da je Bar i danas veoma važno saobraćajno čvorište.

Barska sredina poznata je po multinacionalnoj i multikonfesionalnoj strukturi stanovništva sa izgrađenim standardima tolerancije u međuljudskim odnosima, koji se mogu okarakterisati kao „sklad ostvaren kroz različitosti”.

Opština Bar ima preko 30 spomenika kulture. Njen najznačajniji deo je Stari Bar koji postoji više od 2.500 godina i predstavlja jedinstvenu sintezu Mediterana i Orijenta.

Tokom cele godine, a posebno u turističkoj sezoni, na barskim pozornicama organizuju se brojne kulturno-zabavne i sportske manifestacije. Među njima izdvajaju se: Ljeto sa zvijezdama, Noć Velikog Pijeska, Veča Šušanja, Spičansko Veče, Festival Grožđa, Barski ljetopis, Festival vina i ukljeve, Koštanijada, Maslinijada…

Pravi barski kuriozitet predstavlja maslina stara preko 2.245 godina, i smatra se jednim od tri najstarija stabla u Evropi. Legenda govori da su se oko masline održavali skupovi zavađenih porodica, na kojima bi dolazilo do njihovog pomirenja, pa se i mesto na kome se nalazi zove Mirovica.

Posebnu atrakciju predstavlja Skadarsko jezero sa svojim kulturno-istorijskim spomenicima, živopisnim naseljima, bogatom florom i faunom, koje krstarenje i posmatranje ptica čine izuzetnim doživljajem. Iznad jezera nalazi se vidikovac sa kojeg se pruža jedinstven panoramski pogled na peskovite plaže, kestenove šume i razbacana ostrva – popularno nazvana „gorice” sa manastirima iz XIV veka. Kanjoni Međureč, Bunari i Suva rijeka jedni su od najatraktivnijih u Crnoj Gori i pravi raj za ljubitelje aktivnog odmora i kanjoninga.