Rok za izmenu Statuta grada Kragujevca devet meseci

Odbornici Skupštine grada na današnjem 19. redovnom zasedanju prihvatili su predlog za donošenje Statuta grada Kragujevca, na čijoj će izradi u narednih šest meseci raditi 14 članova Komisije. Na izmenu Statuta obavezuje Zakon o lokalnoj samoupravi koji je stupio na snagu 28. juna. Za taj posao zakonodavac je odredio rok od devet meseci.

Zakon je prema rečima Miroslava Petrašinovića predsednika Skupštine grada i predsednika Komisije doneo čitav niz novina koje moramo da implementiramo u Statut.

To je veće učešće javnosti u odlučivanju o bitnim pitanjima kao što su inevsticioni projekti odnosno troškovi. Ovaj Zakon, za razliku od prethodnog, jasno definiše ulogu mesnih zajednica i izbor članova Saveta, a veliku pažnju poklonio je i međuopštinskom udruživanju u cilju rešavanja određenih problema, osnivanju zajedničkih službi ili javno – komunalnih preduzeća. Zakonom je definisan i broj članova Gradskog veća kao i broj pomoćnika gradonačelnika s tim što se Kragujevac uklapa u definisane standarde. Očekujem, rekao je Petrašinović, da će Komisija kvalitetno i u predviđenom roku obaviti svoj posao.

Na današnjoj sednici usvojen je i izveštaj Jovana Rvovića likvidacionog upravnika Gradske stambene agencije, kao i sva ostala dokumenta neophodna da se agencija izbriše iz Privrednog registra, s obzirom na to da su u međuvremenu poverioci isplaćeni i svi dugovi izmireni.

Odbornici Skupštine grada usvojili su i predlog odluke o obezbeđivanju javnog osveteljenja. Ova odluka, prema rečima Vladimira Maksimovića člana Gradskog veća za komunalne delatnosti, ravnomerni i održivi razvoj, samo je uvod u ozbiljan projekat rekonstrukcije javne rasvete koji će omogućiti ozbiljne uštede u budžetu. Uvođenjem nove led rasvete može da se ostvari ušteda između 50 i 60 posto, a ugrađivanjem sistema daljinskog upravljanja, prilagođavanjem osvetljenosti uslovima i katagorizaciji puteva, ušteda može da se poveća i do 70 posto.

Odgovarajući na primedbe opozicije da grad nije dovoljno osvetljen, gradonačelnik Radomir Nikolić je podsetio da su računi za uličnu rasvetu 2013. i 2014. godine iznosili oko 120 miliona dinara. Godišnji troškovi danas iznose preko 220 miliona dinara, što znači da je u funkciji duplo više sijalica. U prilog tome i podatak da je tadašnje Preduzeće za izgradnju grada u evidenciji imalo 13 500 sijaličnih mesta. Popisom i katastrom javne rasvete utvrđeno je da Kragujevac ima čak 22 000 sijalična mesta.

Pored toga, na sednici je utvrđen prestanak mandata prof. dr Aleksandri Janković sa Izborne liste ALEKSANDAR VUČIĆ – SRBIJA POBEĐUJE zbog podnete ostavke i potvrđeni mandati Valetnini Gajović i Draganu Iliću, sa iste Izborne liste.

Na današnjoj sednici za direktora Javnog stambenog preduzeća imenovana je Snežana Ćirković diplomirani ekonomista iz Kraljeva.