Projekat pod nazivom „Veštačka inteligentna platforma za podršku učenicima procenom njihovih veština izvođenja kroz prediktivne modele kreirane na osnovu njihovih veština pisanja“ (An artificial intelligent platform to support students by assessing their performance skills through predictive models created from their writing skills - AISE), finansiran od strane ERASMUS+ programa, započet je uvodnim sastankom Grada Kragujevca, Univerziteta u Kragujevcu i još šest partnera iz Hrvatske, Grčke i sa Kipra.

Projekat AISE ima za cilj razvoj platforme koja će primenjivati tehnike bazirane na veštačkoj inteligenciji. Obrazovna zajednica će koristiti platformu za automatizovano ocenjivanje veština srednjoškolaca upotrebom algoritama za predikciju. Različite tehnike bazirane na veštačkoj inteligenciji biće primenjene na nestrukturirani tekst sakupljen od nastavnika iz Grčke, Kipra, Hrvatske i Srbije, a radi izdvajanja obrazaca i uvida za obezbeđivanje platforme za predikciju.

Glavne aktivnosti vezane su za naučna i istraživačka ispitivanja eseja srednjoškolaca. Koristiće se tehnologije veštačke inteligencije, kako bi se proizveli, ocenili i validirali veoma primenjivi modeli. Problem sa kojim se suočavaju nastavnici vezan je za opštu procenu veština njihovih učenika. Od velike je važnosti da se na odgovarajući način iskoriste svi dostupni podaci kako bi se stvorila najbolja dostupna procena učenika o njihovim ličnim veštinama i navikama. Primena prediktivnih modela iz tehnologija zasnovanih na veštačkoj inteligenciji može podržati školu, nastavnike i obrazovnu zajednicu da kreiraju nove vrste mera za merenje učinka učenika.

Rezultati projekta biće: kreiranje obrazovnog materijala za ocenjivanje veština srednjoškolaca iz četiri evropske zemlje, dizajniranje i primena modela za obradu podataka zasnovanih na različitim tehnikama veštačke inteligencije, kreiranje niza prediktivnih modela za ocenjivanje veština učenika, kao i zajednički razvoj i primena platforme koja će biti korišćena za registraciju sakupljenog materijala.

Partneri:

Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Πρέβεζας, Grčka - koordinator

Ιόνιο Πανεπιστήμιο, Grčka

Univerzitet u Kragujevcu, Srbija

Sveučilište u Rijeci, Hrvatska

Grad Kragujevac, Srbija

Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Hrvatska

Διεθνές Πανεπιστήμιο της Ελλάδος, Grčka

DouMag Ltd, Kipar

Γ' ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ, Kipar

Ukupna vrednost projekta iznosi 400.000 €.

Predviđeno trajanje projekta je do kraja 2026. godine.