Grad Kragujevac je podneo prijavu na Javni poziv za dodelu paketa podrške jedinicama lokalne samouprave za unapređenje socijalne zaštite i izabran je za dobijanje paketa podrške za unapređenje socijalne zaštite. Grad Kragujevac je jedan od učesnika projekta, u okviru kog će se u prvoj fazi sprovesti mapiranje usluga u oblasti socijalne zaštite i mapiranje novih usluga putem javno dostupnih upitnika. Upitnici su izrađeni tako da su usmereni prvenstveno na pružaoce usluga, na korisnike Centra za socijalni rad, širu javnost i na korisnike usluga koji su obuhvaćeni licenciranim pružaocima usluga u našem gradu. Ovo istraživanje će pomoći da se nakon objavljenih rezultata, izradi program za unapređenje socijalne zaštite u Kragujevcu. Link ka upitniku: https://forms.office.com/pages/responsepage.aspx?id=4DRwE2rKQEKHn-Ed2k16KBusQAfWY-lHudUsNsqvRnFUN01DMURJODU5RThTQUFKRUw5MDRJNDZLMy4u

Podrška održivim uslugama socijalne zaštite u zajednici i politikama uključivanja na lokalnom nivou je trogodišnji projekat koji finansira Evropska unija u okviru IPA 2020, ukupne vrednosti 6,5 miliona evra. Ugovorno telo je Ministarstvo finansija – Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije, nadležno ministarstvo za realizaciju projekta je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, dok je Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) zadužena za implementaciju projekta.

Realizacijom ovog projekta biće stvoreni uslovi za unapređenje kvaliteta i obima usluga socijalne zaštite i podsticanje inkluzije ugroženih i marginalizovanih grupa, posebno romske populacije na lokalnom nivou, što će doprineti poboljšanju efikasnosti politika socijalnog uključivanja kako bi se podstakle jednake mogućnosti i aktivno učešće žena i muškaraca.

Predviđene aktivnosti usmerene su i na realizaciju cilja:

Cilj 1 - Unapređeni pravni, finansijski i institucionalni mehanizmi za održivo planiranje i implementaciju socijalne zaštite na lokalnom nivou

Prva grupa aktivnosti u okviru ovog cilja biće usmerena na horizontalnu podršku sistemu socijalne zaštite na nivou lokalne samouprave. U okviru ovih aktivnosti, a u saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Pokrajinskim sekretarijatom za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova i Republičkim i Pokrajinskim zavodom za socijalnu zaštitu, radiće se na izradi standarda, metodologija i modela koji će služiti kao osnova za intenzivniji i uravnoteženiji razvoj usluga socijalne zaštite u jedinicama lokalne samouprave.

Ovaj cilj predviđa  stručnu podršku SKGO za uspostavljanje ili unapređenje lokalnog sistema socijalne zaštite. Podrška će biti realizovana u skladu sa metodologijom opštinskog paketa podrške koju je SKGO razvila i primenjuje duži niz godina. Pet od dvadeset podržanih lokalnih samouprava dobiće dodatnu podršku za razvoj „novih mehanizama“, odnosno specifičnih aspekata sistema socijalne zaštite.

Izabrane lokalne samouprave imaće mogućnost dobijanja finansijske podrške za finansiranje jedne (ili više) odabrane, neophodne usluge socijalne zaštite, sa fokusom na usluge koje doprinose deinstitucionalizaciji i koje su posebno važne za kvalitet i dalju održivost sistema socijalne zaštite.