Na poslednjoj sednici Skupštine grada Kragujevca u ovoj kalendarskoj godini, odbornici su dali saglasnost na Godišnje programe poslovanja javnih preduzeća i privrednih društava i Programe ustanova kulture za 2023. godinu. Usvojeni su i Programi iz oblasti javnog zdravlja i to za kontrolu zdravstvene bezbednosti hrane sa gradskih tržnica, kvaliteta vode za piće sa javnih česama, nutritivne i energetske vrednosti obroka iz kolektivne ishrane dece i odraslih i drugi programi.  Prihvaćeni su i predlozi odluka o pristupanju izradi Lokalnih akcionih planova za unapređenje položaja migranata i osoba sa invaliditetom na teritoriji grada Kragujevca za period od 2023.-2025.godine.

Godišnji programi poslovanja javnih preduzeća za 2023. godinu izazvali su najviše interesovanje odbornika i diskusiju u koju su se uključili i narodni poslanici Dalibor Jekić i Nataša Jovanović. Poslanik Jekić skrenuo je pažnju na dugovanja JKP „Šumadija“, istakavši neophodnost da se tržnica što pre stavi u funkciju, jer je gubitak zbog neizdavanja tezgi i prostora u zakup veliki. Nikola Nešić, odbornik i narodni poslanik kritikovao je poslovanje JKP „Vodovod i kanalizacija“ i zatražio transperetniji pristup radovima koje izvodi. Poslanica Nataša Jovanović, podsetila je da se kanalizaciona mreža u okviru programa „Čista Srbija“ radi po fazama da je do sada urađeno 15 kilometara. Ona je takođe ukazala i na to da „Vodovod i kanalizacija“ proizvodi zdravu pijaću vodu po niskoj ceni, kada svet i drugi gradovi imaju problem sa vodom.

Odbornici su danas usvojili Lokalne akcione planove za socijalnu inkluziju Roma i Romkinja do 2025. i za rodnu ravnopravnost do 2024.godine. Ovo su oblasti u kojima je Kragujevac u prethodnoj i u godini pre nje dobio izuzetna priznanja kao grad primer dobre prakse, rekla je Gordana Damnjanović, članica Gradskog veća za zdravstvenu i socijalnu zaštitu. Postojanje strateškog opredeljenja koji se odnosi na socijalnu inkluziju Roma i Romkinja i svega što činimo uvelo nas je u drugu fazu ROMAKTED programa a kandidati smo i za treću fazu programa koji realizuje GIZ. Grad Kragujevac prednjači i kada je reč o rodnoj ravnopravnosti jer smo prvi grad koji je formirao Odeljenje za ljudska i manjinska prava, rodnu ravnopravnost i prvenciju trgovine ljudima a ove godine dobili smo i Logo ravnopravnosti. Ovi strateški dokumenti predstavljaju instrumente javnih politika, usklađeni su sa zakonom nacionalnom strategijom i evropskim dokumentima i obavezuju nas da nastavimo aktivnosti na unapređenju ljudskih prava, poručila je dr Damnjanović.

Odbornici su dali saglasnost na Srednjoročni plan poslovne strategije i razvoja Javnog stambenog preduzeća Kragujevac za period od 2022. do 2026. godine i usvojili pored ostalih i program energetske efikasnosti grada Kragujevca za period od 2023. do 2025. godine.

U okviru tačke dnevnog reda koja se odnosi na oblast izbora, imenovanja, postavljenja i razrešenja, na današnjoj sednici za v.d. direktora Ustanove kulture „Koraci“ imenovana je Mirjana Milenković, diplomirani pravnik.

Inače, umesto nedavno preminulog odbornika Gorana Kovačevića, Gradska izborna komisija grada Kragujevca, u skladu sa zakonom i koalicionim sporazumom, dodelila je mandat kandidatu za odbornika Dejanu Šapiću, sa izborne liste ALEKSANDAR VUČIĆ – ZA NAŠU DECU, koji su odbornici gradskog parlamenta na današnjoj sednici potvrdili.