Javna rasprava o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama zakona o planiranju i izgradnji, u organizaciji Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, održana je juče u Kragujevcu.

Javna rasprava u Kragujevcu, samo je jedna u nizu javnih rasprava koje će nadležno ministarstvo organizovati do 20. februara ove godine kako bi omogućilo stručnoj javnosti i građanima da učestvuju u kreiranju novih rešenja u ovoj oblasti.

Zakon o izmenama i dopunama zakona o planiranju i izgradnji ubrzaće donošenje i izmenu planskih dokumenata, kao i svih postupaka za izdavanje akata potrebnih za izgradnju objekata,

Zakon o planiranju i izgradnji je stupio na snagu 11. septembra 2009. godine, a od tada je bilo 10 izmena. Ovo je, kako objašnjava državna sekretarka u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Damnjanović, njegova 11. izmena.

„Život ide, tako da i zakoni moraju da se menjaju. Svi smo svesni da se menjaju standardi, uvode nove tehnologije, da se menjaju građevinski materijali ali i onaj deo postupaka koji mi uspešno sprovodimo od 1. januara 2016. godine, a tiče se objedinjene procedure, kompletno digitalizovanog, odnosno elektronski vođenog postupka za pribavljanje građevinske dozvole. Hteli smo da unesemo dodatno još neke postupke, uvedemo nove funkcionalnosti ali i da promovišemo, da zaživi i novi deo postupka koji smo nazvali E-prostor“ – kazala je Damnjanović.

Srbija je na poslednjoj objavljanoj zvaničnoj Doing Business listi Svetske banke zauzela deveto mesto na svetu po brzini izdavanja građevinskih dozvola, dok je 2012. godine bila na 186. Mestu.

Pored novih elemenata „zelene agende“, predloženo je i uvođenje glavnog državnog urbaniste, kao i pojačana zaštita zaštićenih prirodnih i kulturnih područja.