U prisustvu predstavnika ambasada Velike Britanije, Kanade i Australije, Tatjane Milenković, pomoćnice ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, predstavnika Crvenog krsta i obrazovnih i zdravstvenih ustanova i institucija, obeležena je 108. godišnjica smrti dr Elizabet Ros.

Obeležavanju ovog značajnog dana za grad Kragujevac prisustvovala je gospođa Luiz Miler, autorka biografije „Naš brat“ o Engleskinji Flori Sends, jedinoj ženi iz Zapadne Evrope koja je učestvovala u Prvom svetskom ratu boreći se rame uz rame sa srpskim vojnicima. Nadahnuta životom i istaknutom vojnom karijerom Flore Sends, gospođa Luiz Miler se posvetila izučavanju biografija ostalih Britanki koje su početkom 1915. godine bile deo vojno-medicinske misije u Srbiji, a među kojima su dr Elizabet Ros i bolničarke Mejbel Dirmer i Lorna Feris.

Posebno je značajno što je na obeležavanje godišnjice smrti dr Elizabet Ros došla gospođa Luiz Miler sa svojom porodicom, rekla je Biljana Ilić Stošić, načelnica Šumadijskog upravnog okruga. Njen sin će imati priliku da vidi da mi, negujući kulturu i tradiciju sećanja na dela i žrtvu ovih hrabrih i plemenitih Britanki, našu decu učimo altruizmu i empatiji. Veoma je važno da u ovim vremenima čovek pomogne drugom čoveku, da ga razume i da ne bude ravnodušan na njegovu bol i patnju, poručila je Ilić Stošić.

Grad Kragujevac neguje sećanje na britansku lekarsku misiju koja je 1915. godine pomagala našim vojnicima i našem narodu, istakao je Miroslav Petrašinović, predsednik Skupštine grada Kragujevca. Danas se sećamo ove tri hrabre devojke koje su se odvažile da pređu hiljadu kilometara od svoje kuće kako bi lečile srpke vojnike i stanovništvo. U ovim vremenima, kada imamo zemljotrese i ratove, kada ljudi sa raznih meridijana iz zemalja širom sveta dolaze da pomognu onima koji su u nevolji, veoma je važno da se veličaju ovakvi svetli primeri humanosti.

Našem narodu, ljudima koje nisu ni poznavale, one su dale svoje znanje i iskustvo, sve što su stekle i naučile tokom svog kratkog života. Velika žrtva koju su položile ostaće zauvek u srcima i sećanju svih Kragujevčanki i Kragujevčana. To je ono čemu učimo našu decu da znaju da su humanost, plemenitost, požrtvovanje i ljubav prema drugom čoveku uzvišene vrednosti i temelji na kojima mi gradimo naše društvo, poručio je Petrašinović.

Za moju porodicu i mene je izuzetna privilegija što smo danas ovde, rekla je Luiz Miler. Dr Elizabet Ros je preuzela odgovornost i brigu o šest odeljenja u bolnici u kojoj su se lečili pacijenti zaraženi tifusom, iako je znala da će to sigurno značiti njenu smrt, jer je stopa smrtnosti od tifusa bila oko 70 procenata. Bila je neverovatno hrabra. Smatram da je izvanredno da se 108 godina nakon njene smrti, uprkos svim poteškoćama sa pandemijom i drugim problemima, ljudi iz Kragujevca sećaju nje, iz godine u godinu.