Gradonačelnik Nikola Dašić organizovao je prijem za kragujevačke vatrogasce - spasioce koji su u petak stigli u Kragujevac, posle osam dana provedenih u Turskoj gde su pomagali ugroženom stanovništvu nakon razornog zemljotresa. Kragujevački vatrogasci spasioci kojih je bilo osam bili su deo Spasilačkog tima za spasavanje iz ruševina Srbije koji je imao 45 članova. Prijemu je prisustvovao i Zoran Kočović, načelnik Uprave za vanredne situacije u Kragujevcu.

Kragujevački vatrogasci upućeni su u grad Hataj gde su sa kolegama iz svih delova sveta, danonoćno pomagali u spašavanju ljudi i raščišćavanju ruševina.

Ponosni smo kao Kragujevčani što imamo ovakve heroje među nama. Oni su dobro obučeni i dobro su opremljeni. I pored toga, ministar Gašić je prilikom nedavne posete Kragujevcu poručio da definišu šta im je potrebno od opreme i da se ne ustručavaju da to traže. I to je pravi način, da bi moglo da se pomogne jer ljudi kada nisu opremljeni ne mogu ni da daju svoj maksimum. Kada država vodi računa o ovakvim jedinicama, tek onda možemo da imamo prave rezultate i to se vidi i po tome što su naši Kragujevčani deo prve ekipe iz Srbije koja je otišla u Tursku.

Organizovali smo ovaj prijem da im se na simboličan način zahvalimo, da se sećamo, ali za sve ono što rade u okviru svog posla, na dnevnoj bazi, za sve ono što zaslužuju, mi ne možemo da se odužimo bilo kakvom plaketom ili poklonom. U svakom slučaju to je njihov posao koji rade na najbolji mogući način, imaju veću dozu odgovornosti koja je natprosečna u odnosu na nas obične ljude – kazao je Dašić.

Zoran Kočović, načelnik Uprave za vanredne situacije u Kragujevcu kazao je da su 6. februara dobili naređenje od ministra da u najkraćem mogućem vremenu formiramo timove za odlazak u Tursku.

Kada dobijete nekih sat vremena da pošaljete osam ljudi, a javi vam se 25 i onda imate problem da od tih ljudi koji dobrovoljno žele da idu tamo odaberete 8. Trenutak njihovog odlaska je jedna velika briga jer ih šaljete u nepoznato, a ipak ste ponosni na te ljude koji odlaze da pomognu i spasu ljudske živote – kazao je Kočović.

Kragujevački spasilački tim na čelu sa Ivanom Glišovićem činili su Goran Ćirjaković, Predrag Đokić, Aleksandar Simović, Miloš Ilić, Miloš Drobnjak, Vladica Momčilović i Saša Bečanović.

Kako kažu, najteži im je bio prvi susret sa gradom u kome je goto 80% objekata porušeno. Rasturene porodice, deca koja traže roditelje, roditelji koji traže decu, konfuzija. Konkretni zadaci su bili raščišćavanje ruševina, pretraga terena sa psom, sa kamerama, vibrafonima, upućivanje radnih mašina na mesto gde treba da kopaju. Radili su timski sa kolegama iz svih delova sveta. Ekipu kragujevačkih vatrogasaca – spasilaca činili su iskusne kolege kojima ovo nije prvo iskustvo spašavanja iz ruševina, ali i nekoliko mlađih kolega kojima je ovo prvo iskustvo te vrste. Najmlađi član tima je Miloš Ilić (31).

Tokom svog angažovanja, srpski spasilački timovi spasili su tri lica, jednu 17-godišnju devojku nakon 108 sati, kao i dva lica koja su locirali pomoću specijalne opreme i uz pomoć psa Zigija, koji je umnogome doprineo celoj akciji spasavanja. Nažalost, pripadnici Specijalističkog tima pronašli su i tela 23 lica.