U Kragujevcu je danas održana obuka za ovlašćena lica za zaštitu podataka o ličnosti iz lokalnih samouprava šumadijskog okruga i Grada Kragujevca o sprovođenju Zakona o zaštiti podataka o ličnosti. Obuku za više od 40 zaposlenih u javnim upravama i predstavnika javnih ustanova u prisustvu Milana Marinovića, Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti realizovali su njegovi saradnici.

Obuka se u gradovima Srbije realizuje uz podršku multi-donatorskog projekta „Podrška jačanju vladavine prava u Republici Srbiji“, EU za borbu protiv korupcije i za osnovna prava, finansiranog od strane EU i nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), a za čiju implementaciju je zadužen Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ).

Reč je o projektu koji je pokrenut prošle godine uz podršku GIZ-a i koji će trajati narednih 29 meseci, a koji obuhvata više segmenata među kojima je obuka za sve one koji su zaiteresovani o temi zaštite podataka o ličnosti a pre svega za lica koja su određena, od poslodavca, za zaštitu podataka o ličnosti u 15 gradova i opština Srbije, kazao je Milan Marinović, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti. Drugi segmet je održavanje panel diskusija i tribina na kojima će se pričati o zaštiti podataka o ličnosti, o aktuelnostima, zaštiti prava, primeni zakona. U toku ove godine održaćemo i dve međunarodne konferencije sa učešćem stručnjaka i eksperata iz Evrope a na temu video nadzora na javnim prostorima, trgovima i ulicama gradova, dok će druga biti održana na jesen na temu usklađivanja svih drugih propisa sa Zakonom podataka o ličnosti kada je u pitanju obrada podataka o ličnosti i sve to u cilju podizanja svesti o značaju zaštite podataka o ličnosti.

Značaj zaštite ličnih podataka, pristanak na njihovu obradu, svrha zakonite i opravdane obrade i prenosa, kao i utvrđivanje javnog i legitimnog interesa za obradu, samo su neke od tema u žiži interesovanja javnosti. Cilj obuke je da se lica za zaštitu podataka o ličnosti ili lica koje odrede rukovaoci i obrađivači podataka o ličnosti, upoznaju sa aktuelnim zakonskim rešenjima u Republici Srbiji i pravilno primenjuju Zakon o zaštiti podataka o ličnosti donet 2019. godine, a koji je u potpunosti usaglašen sa zakonima EU.