Savet za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom na teritoriji grada Kragujevca održao je šestu redovnu sednicu na kojoj je najznačajnija tačka dnevnog reda bila delegiranje zadataka koji se odnose na izradu Lokalnog akcionog plana za 2023. i 2024. godinu.

Lokalni akcioni plan za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom treba da bude sveobuhvatan dokument i da se oslanja na nacionalni strateški okvir, rekla je dr Gordana Damnjanović, članica Gradskog veća za zdravstvenu i socijalnu zaštitu. Trudimo se da na lokalnom nivou idemo korak dalje, na taj način što slušamo koji su njihovi prioriteti u oblastima potpune inkluzije, zdravstvene i socijalne zaštite, inovativnih usluga i sveopšte pristupačnosti koja ne podrazumeva samo arhitektonska rešenja, već njihov kvalitetniji život kroz uključenost u sve sfere društvenog života. To su kulturni programi i manifestacije, tumači znakovnog jezika u okviru lokalnih medija, sadržaji i emisije koje se bave položajem i potrebama osoba sa invaliditetom do krajnjih mera, a to su mere aktivne politike zapošljavanja i podrške. Naš Lokalni akcioni plan za zapošljavanje je itekako senzibilan kada je reč o osobama sa invaliditetom, istakla je dr Damnjanović.

Milan Stošić, predsednik Saveta, naglasio je da je Lokalni akcioni plan za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom primarni dokument koji treba da obezbedi implementaciju postojeće nacionalne Strategije koja je aktuelna do 2024. godine.

Lokalni akcioni plan za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom na teritoriji grada Kragujevca je bio aktuelan do 2020. godine, a nacionalna Strategija za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom odnosi se na period od 2020-2024. godine. Do kraja marta očekuje se da Vlada Republike Srbije donese Akcioni plan za period 2023-2024. godine . Prema rečima predsednika Saveta Milana Stošića, ovo je pravi momenat da jedinice lokalne samouprave usvoje svoje Lokalne akcione planove.

Grad Kragujevac već ima pozitivna iskustva u uključivanju organizacija, kao i samih osoba sa invaliditetom u izradi ovakvih planskih dokumenata, rekla je Milena Stojanović, predsednica Centra za samostalni život osoba sa invaliditetom. Cilj je obuhvatanje svih sfera života osoba sa invaliditetom. Jedan od prioriteta je obezbeđivanje sveobuhvatne pristupačnosti za osobe sa invaliditetom, razvoj i uspostavljanje novih usluga socijalne zaštite, ali i povećanje obuhvata korisnika uslugama socijalne zaštite.