Zahvaljujući pojačanoj privrednoj aktivnosti grad Kragujevac zabeležio je ozbiljan pomak u povećanju broja zaposlenih. Samo prošle godine zaposlenost je uvećana sa 53 253 na 55 394 lica. Rast od preko 2000 novozaposlenih zabeležen je u periodu koji obuhvata i odlazak dela Fijatovih radnika, rekao je gradonačelnik Nikola Dašić gostujući u emisiji Uranak TV K1.

S druge strane, u februaru prošle godine na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje je bilo 15 054 nezaposlenih lica,  a sada smo se spustili na 13 921. To se poklapa i sa podacima PIO fonda i Zavoda za statistiku, koji je 2021. godine zabeležio ozbiljniji porast broja zaposlenih, istakao je Dašić i podsetio da je 2015. godine na posao čekalo 22 000 lica.

To je istorijski uspeh za Kragujevac koji je kao sedište metaloprerađivačke i auto industrije stare Jugoslavije, 90 – tih godina doživeo potpuni krah. Izašli smo iz tog perioda i budućnost se više ne zasniva na jednoj privrednoj grani, već smo danas lideri u šinskoj industriji i u drugim oblastima poput proizvodnje nameštaja, zatim radnih mašina u Vaker nojzonu, delova automobilske industrije za renomirane proizvođače u Jan Fengu...

Investitore danas u Kragujevac privlači pre svega duga industrijska tradicija i status obrazovnog centra. Naš Univerzitet i srednje škole prave odlične rezultate u dualnom obrazovanju i to je ono što motiviše strane i domaće investitore da ulažu u Kragujevac.

Savki investitor koji je se pojavi prvo pita za stanje na birou i strukturu radne snage. Poslednjih godina Kragujevac prednjači u uslovima koje nudi, trudimo se da u što kraćim rokovima završimo sve moguće zakonske procedure kako bi nekome omogućili da investira u Kragujevac.

Kada je reč o reinvesticijama i novim fabričkim halama koje svi mogu da vide na ulasku u Kragujevac, jedna je izgrađena za samo 11, a druga za osam meseci od prvog papira o namerama. Ovde jednostavno brzo mogu da se završe poslovi, trudimo se da budemo izuzetno fleksibilni i efikasni, a imali smo priliku da čujemo i od stranih ambasadora da su neki naši rokovi pojam i za njihove države.

Poneta cele priče je da svako ko želi da radi bude u mogućnosti da pronađe posao u Kragujevcu. Samo juče na Sajmu zapošljavanja u organizaciji NSZ – a, 19 ovdašnjih kompanija izašlo je sa ponudom za zapošljavanje 450 radnika. Nadam se da će Sajam dati rezultate, jer bi smanjenje broja nezaposlenih za 450 bilo izuzetno značajno za Kragujevac.