Prvi u nizu seminara za vozače vozila hitne medicinske pomoći, održan je u Zavodu za hitnu medicinsku pomoć u Novom Sadu u ponedeljak, 20.03.2023, dok će se novih pet seminara zaredom održati u Beogradu počevši od srede 22.03.2023. godine.

Naime, uvođenjem kamera sa automatskom detekcijom prekršaja prolaska na crveno svetlo i prekoračenje brzine, pojavio se problem sa većim brojem evidentiranih ovih prekršaja od strane vozača vozila hitne pomoći. Agencija za bezbednost saobraćaja, u saradnji sa Upravom saobraćajne policije i rukovodstvom Zavoda za hitnu medicinsku pomoć u Novom Sadu i Beogradu, istražila je prirodu problema, organizovala niz sastanak i osmislila seminar za vozače vozila hitne pomoći.

Anketiranjem većine vozača, elektronskim prilagođenim i ciljanim upitnikom, utvrđeno je šta su njihovi problemi i gde je prostor za edukaciju. Anketom je obuhvaćen i bezbednosti aspekt ekipa hitne pomoći u smislu minimiziranja rizika njihovog povređivanja u saobraćaju tokom vožnje i intervencije.

Do sada, samo jedna trećina vozača vozila hitne pomoći prošla je dodatnu teorijsku ili praktičnu obuku za upravljanje ovim vozilima. Četrdeset procenata vozača zajedno sa svojom ekipom, tehničar i lekar, učestvovali su u saobraćajnim nezgodama. U prethodnih pet godina desilo se 377 saobraćajnih nezgoda u kojima su učestvovala vozila hitne pomoći. Tom prilikom je 370 lica povređeno i 10 lica je poginulo.

U narednom periodu, radiće se sistemski i institucionalno na rešavanju problema na teritoriji cele Srbije, u skladu sa važećim propisima. Sa rukovodstvima zavoda u Novom Sadu i Beogradu, utvrđeno je da postoji problem ako vozač dobije zabranu upravljanja vozilom, jer tada ekipe hitne medicinske pomoći nisu kompletne, odziv je sporiji i manja pokrivenost je terena ekipama hitne medicinske pomoći.

Prostor za smanjenje problema je u dodatnoj edukaciji vozača u vezi sa najnovijim propisima u saobraćaju i načinu automatske detekcije i evidentiranja prekršaja, edukaciji zavoda o zakonskoj proceduri za odustanak nadležnog organa za pokretanje prekršajnog postupka ako je prekršaj učinjen u cilju spašavanja života i očuvanje zdravlja.

Seminar izvode savetnik direktora Agencije za bezbednost saobraćaja Milan Ilić i pomoćnik načelnika uprave saobraćajne policije Vladan Nikolić.