Minutom ćutanja i polaganjem venaca kraj spomenika u Tehničko remontnom zavodu održana je komemoracija za 132 rodoljuba koji su 1942. godine stradali u borbi protiv fašizma.

Čuvamo sećanje na stardale rodoljube koji su dali svoje živote u borbi protiv najvećeg zla koji je zadesio svet. Stradali su u borbi protiv nacizma ne prihvatajući da nacistička ideologija vlada svetom i zato su položili živote, rekao je Miroslav Petrašinović, predsednik Skupštine grada. Da nije bilo njih i njihove žrtve ne bismo danas mogli da živimo u slobodarskom svetu. I zato, uspomena na ono što su uradili, njihova borba i žrtva su nešto što stalno mora da bude uzdignuto na pijedestal sećanja i utkano u gen našeg naroda, jer su na njima stasavale naša zemlja i generacije koje su gradile ovu zemlju, kazao je Petrašinović. Kragujevac kao grad stradalnik i član Asocijacije gradova vesnika mira se uvek i na svakom mestu seća stradalih. Uz večno sećanje na njihovu žrtvu i borbu, i ove godine se klanjamo njihovim senima i poručujemo ''Živela Srbija''.

U ime SUBNOR-a Srbije na komemoraciji je govorio Željko Zirojević, potpredsenik SUBNOR Srbije i predsednik SUBNOR Kragujevac i podsetio da se i danas u srcima čuvaju pijetet, bol i prkos sećajući se onih koji nisu poklekli pred puškama nemačkog okupatora, onih koji su za svoju zemlju dali živote. Klanjajući se njima ne zaboravljamo, pamtimo, čuvamo i sa ovog mesta poručujemo da je Srbija večna i da ćemo našim potomcima pružiti miran i častan život, rekao je Zirojević.

U ime SUBNOR-a Srbije, Zirojević je uručio priznanja inženjeru Nenadu Nikoliću, potpukovniku Slaviši Stojiljkoviću i zahvalnicu za doprinos u očuvanju tekovina antifašističke borbe Srbije Nikoli Milovanoviću.

Kraj spomenika u Medni, vence su položili, u ime grada predsednik Skupštine grada Miroslav Petrašinović, delegacije Tehničko remontnog zavoda, SUBNOR-a Srbija, Kragujevac i Rača, porodice stradalih rodoljuba.