Gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić i ministar državne uprave i lokalne samouprave Aleksandar Martinović sa saradnicima obišli su danas bivšu zgradu suda koja je u fazi rekonstrukcije a pre toga, na sastanku u Gradskoj upravi  razgovarali su o problemima sa kojima se grad Kragujevac suočava.

Neke probleme grad može da reši sam a neke ćemo zajednički, uz podršku Vlade i države rešavati, kazao je ministar Aleksandar Martinović. Razgovarali smo i o budućim projektima ali i o onima koje grad već radi, od trga Vojvode Radomira Putnika i rekonstrukciji impozantne nekadašnje zgrade suda koja je trenutno u fazi renoviranja a u koju će biti premešten veći deo Gradske uprave. S obzirom na to da zgrada datira iz 1904. godine i da je kao spomenik kulture pod zaštitom države, radovi su prilično skupi ali i grad i republika će zajedničkim sredstvima u potpunosti rekonstruisati i privesti nameni. Time će organi gradske uprave biti smešteni na dve lokacije što će u velikoj meri olakšati posao i zaposlenima ali i građanima i privredi, istakao je ministar Martinović.

Samo uređenje fasade košta više od 80 miliona dinara, pored radova u unutrašnjosti zgrade, ali pokušaćemo da pronađemo što više sredstava da pomognemo, jer Kragujevac kao prva prestonica Srbije to zaslužuje. Ministar Martinović je istakao da budžetska sredstva kojim raspolaže MDULS nisu velika ali ima obavezu da vodi računa o svim jedinicama lokalne samouprave u Srbiji i zato su uključena sva ostala ministarstva, Vlada i čitava država jer je ravnomeran razvoj cele države, jedan od naših prioriteta i strateških ciljeva, poručio je ministar Martinović.

On je podsetio da je proteklih godina, Ministarstvo u Kragujevcu finansiralo dobre i kvalitetne projekte, od rekonstrukcije mosta na Lepenici, realizovan je projekat adresnog registra a Kragujevac je ove godine jedan od četiri grada nagrađen godišnjom nagradom u iznosu od dva miliona dinara. To znači da je Ministarstvo prepoznalo da gradska uprava dobro radi i da gradonačelnik Dašić sa svojim timom radi dobre i odgovorne projekte. U Kragujevac se godinama nije ulagalo i nasleđeni su ogromni problemi iz ranijih perioda zato nam je potrebno izvesno vreme da te probleme zajednički rešimo ali Kragujevac ipak ide napred. Nadam se da ćemo zajedničkim naporima uspeti da realizujemo što veći broj projekata koji su važni za građane. Nemoguće je rešiti sve probleme od‌jednom i nerealno je očekivati, ali se ipak vidi napredak.

Bez države i pomoći s njene strane teško je ići napred, ali ćemo nastaviti i ubuduće da za određene projekte povlačimo sredstva kako bismo rešavali pitanja Kragujevčana jer za to očekujemo pomoć Vlade RS, predsednika države Aleksandra Vučića, kazao je gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić.

Ministra Martinovića smo upoznali o nekim problemima specifičnim za grad Kragujevac ali i o onim koji su često i zajednički i vrlo slični problemima sa kojima se sreću i druge lokalne samouprave u Srbiji. Ovakvi sastanci su prethodili realizaciji mnogih projekata kao što su stanovi za pripadnike snaga bezbednosti, Državni data centar, Palata pravde a najvažnije je sve sagledati i planirati sredstva. Rekonstrukcija bivše zgrade suda za šta smo od Ministarstva dobili oko 80 miliona dinara za sređivanje fasade je samo neko od pitanja o kojima smo razgovarali pored pitanja vodosnabdevanja na seoskom području za šta je neophodno blizu 50 miliona evra i za koje ćemo u nekom trenutku naći rešenje zajedno sa državom kao što  rešavamo problem kanalizacione mreže u dužini od 360 kilometara, što je  više nego ikada do danas urađeno a trenutno je otvoreno osam gradilišta. To je samo deo problema o kojima smo razgovarali, budući da se decenijama nije ulagalo a sve to treba uz otvaranje novih fakulteta, izgradnju saobraćajnica, drugih institucija, dovođenja novih investitora i zapošljavanja ljudi u isto vreme nadoknađivati sve ono što jedecenijama propušteno.

Ističući značaj bivše zgrade suda za Kragujevac i Kragujevčane, gradonačelnik Dašić se zahvalio ministru Martinoviću što ministarstvo pomaže da sačuva spomenik kulture od propadanja, ali u koji se niko neće ući  dok ne bude rešeno pitanje Tržnice, istakao je Dašić. On je podsetio da je vrednost rekonstrukcije fasade oko 80 miliona dinara, pored unutrašnjosti i rešavanje pitanja električnih instalacija i sređivanje zidova, stepeništa, toaleta a to ćemo rešavati projekat po projekat jer je reč o objektu sa najvećim stepenom zaštite a radovima treba pristupiti sa velikom odgovornošću. Gradonačelnik Dašić je istakao da su radovi na trgu Vojvode Radomira Putnika mesec dana ispred rokova i završavaju se brže od utvrđene dinamike pa umesto do kraja godine, moguće je da će biti gotovi do kraja oktobra. Službe koje nadziru izvođenje radova svakodnevno ih prati iz dana u dan.