Svetski dan Roma u Kragujevcu obeležen je svečanom akademijom kojoj su prisustvovali Aleksandar Radosavljević, pomoćnik ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Stana Božović, državna sekretarka u Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju, Sreten Selaković, državni sekretar Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti, predstavnici GIZ-a, brojnih institucija i civilnog sektora. U ime Grada Kragujevca, akademiji su prisustvovali Miroslav Petrašinović, predsednik Skupštine grada i Gordana Damnjanović, članica Gradskog veća za zdravstvenu i socijalnu zaštitu.

Današnji dan je specifičan iz razloga što našim komšijama Romima želimo da pokažemo da su sastavni deo našeg društva, da ovde nema odvojenosti, da su svi ravnopravni i da na taj način želimo da pokažemo da smo kao društvo i država sazreli, da ne delimo ljude po nacionalnoj ili verskoj pripadnosti nego po tome koliko su dobri ili loši.

Od kako je ministar Tomislav Žigmanov preuzeo ministarsku funkciju u našem ministarstvu, četiri puta je boravio u Kragujevcu za ovih pet meseci. To govori o tome da mi kao ministarstvo zaista na posebnom mestu držimo Kragujevac koji sa svojim instrumentima i aktivnostima usmerenim ka ranjivim društvenim grupama, naročito Romima, predstavlja primer svim jedinicama lokalne samouprave – kazao je Aleksandar Radosavljević.

Kragujevac daje primer kako jedna lokalna zajednica treba da neguje prava ranjivih društvenih grupa, u ovom slučaju Roma, kroz razne oblike podrške.

Svakako smo najviše ponosni i na to što smo prošle godine ovde obeležili Dan Roma i tada je prvi put u Srbiji izvedena romska himna. U tom smislu mi nastavljamo dalje da pomeramo lestvicu, da pomeramo granicu, da se sve stručne službe grada Kragujevca, počevši od resornog većnika do činovnika uključuju u rešavanje pitanja pripadnika romske populacije kao naših sugrađana, naših komšija, tako da ćemo to nastaviti i u narednom periodu – istakao je Miroslav Petrašinović, predsednik Skupštine grada.

U proteklom periodu, Vlada RS, Koordinaciono telo i resorno ministarstvo ostvarili su izuzetnu saradnju sa gradom Kragujevcom.

Kragujevac može da bude primer dobre prakse kada je u pitanju podrška ranjivim grupama, odnosno implementacija naših zakona i strategija, a to je borba protiv siromaštva i podrška osetljivim grupama da prevaziđu prepreke na koje nailaze. Ponosni smo na grad Kragujevac kada je reč o njihovom radu i rezultatima - istakla je Stana Božović, državna sekretarka u Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju.

Gordana Damnjanović, članica Gradskog veća za zdravstvenu i socijalnu zaštitu, čestitala je svojim sugrađanima Svetski dan Roma i istakla važnost negovanja njihovog kulturnog identiteta, jezika i tradicije.

Istakla je da je unapređenje kvaliteta života romske populacije najvažniji izlazak iz kruga siromaštva kroz obrazovanje i zapošljavanje. To svakako prati dobra zdravstvena zaštita, pristupačne usluge i dobra socijalna zaštita. Važna su i javno-privatna partnerstva i podsticajna sredstva za zapošljavanje i stanovanje, a možda najvažnija komponenta je prevencija diskriminacije i poštovanje jednakosti i prava, zaključila je Damnjanović.