U Kragujevcu danas boravi grupa od 20 studenata Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Beogradu i Univerziteta Klemson iz Južne Karoline (SAD) kojima je dobrodošlicu u naš Grad u zgradi Gradske uprave na prijemu poželela Ana Petrović, pomoćnica gradonačelnika za kulturu i informisanje.

Ona ih je upoznala sa bogatom istorijom i značajem našeg grada i osobenostima koje čine da svi koji odu iz ovog grada, požele da mu se vrate. Velika je čast za naš grad što su okviru svog studijskog boravka studenti odabrali centar Šumadije i najlepšu lokaciju za upoznavanje mentaliteta, kulture i istorije naše zemlje i Grada. Zadovoljstvo je videti njihovu iskrenu radost, zbog čega verujem da ovo nije bila jedna protokolarna poseta već prijem sa koga će poneti lepe utiske i uvideti našu želju da budemo dobri domaćini a u budućnosti i saradnici imajući u vidu oblast njihovog studiranja, kazala Petrović.

Fakultet političkih nauka Univerziteta u Beogradu i Centra za studije SAD i Univerziteta Klemson iz Južne Karoline su partnerske institucije koje sarađuju već17 godina, a poslednjih sedam studenti iz Amerike dolaze u Srbiju na jedan semestar slušaju predmete na engleskom i polažu ispite koji su im priznati kao da su polagali na svom fakultetu.

Pored EU, Balkana, američke spoljne politike slušaju i predmet koji smatramo vrlo važnim za izgradnju onoga što se zove infrastruktura naših budućih odnosa, a to je predmet Srpska kultura i istorija, objašava Dragan Živojinović, saradnik na FPN.  Pored toga što uče jezik, upoznaju se sa našom kulturom, istorijom, posećuju kulturne i političke institucije a poseta Kragujevcu je deo tog programa, koji smo odabrali kao prvu modernu srpsku prestonicu gde je mnogo velikih i prvih značajnih stvari učinjeno u Srbiji posle obnove njene nezavisnosti. Saradnja sa SAD je veoma važna za našu zemlju i za univerzitetsku zajednicu jer iz te saradnje obe strane mogu da dobiju više. Ta saradnja pokazuje da ljudi mogu graditi odnose koji će trajati u budućnosti i popraviti ih i van onoga što je političko, zaključio je Živojinović.

U okviru studijskih poseta, studenti iz Južne Karoline obišli su sve zemlje Balkana, u Srbiji manastire i kulturno istorijska obeležja, a zahvaljujući ovoj saradnji i studenti iz Srbije u septembru putuju u Ameriku.