U okviru obeležavanja Nedelje prevencije povreda u saobraćaju održana je konferencija za medije na kojoj su predstavnici resornih institucija govorili o aktivnostima iz svojih nadležnosti kao i važnosti teme za unapređenje sistema bezbednosti saobraćaja.

Institut za javno zdravlje nosilac je aktivnosti obeležavanja Nedelje prevencije povreda u saobraćaju jer je deo kampanje SZO i kao važan datum u kalendaru javnog zdravlja upotpunjuje sve ostale kampanje prevencije bezbednosti, kazala je dr Gordana Damnjanović, članica Gradskog veća za zdravstvenu i socijalnu zaštitu. Veliki broj saobraćajnih povreda i saobraćajnog traumatizma predstavlja javno zdravstveni problem i zato kampanja prevencije povrede nije jedino što grad Kragujevac u saradnji sa partnerima sprovodi, istakla je dr Damnjanović i podsetila na Pažljivkovu smotru, auto sedišta za bebe i obuku mladih roditelja. Pred nama je izuzetno važna kampanja koju partnerski realizujemo sa Saobraćajnom policijom ’’Na maturu bez automobila’’ ali i edukacije za starije od 65 godina zbog velikog broja povređenih starijih osoba u saobraćaju. Brojne su aktivnosti i bez obzira ko je nosilac, zajedno činimo jednu važnu stvar za naš grad a to su prevencija radi bezbednosti svih učesnika u saobraćaju.

Saobraćajni traumatizam predstavlja ozbiljan problem savremenog društva jer visoke stope povređivanja, pored materijalnih troškova, ostavljaju značajne posledice izgubljenih godina života i invaliditeta, kazala je prof. dr Svetlana Radević, specijalista socijalne medicine u Centru za promociju zdravlja Instituta za javno zdravlje i istakla da su saobraćajne nezgode na globalnom nivou na osmom mestu svih uzroka smrti, ali su vodeći uzrok smrtnosti dece i mladih starosti od 5 do 29 godina života. U našoj zemlji, istakla je prof. dr Radević, tokom 2021. godine registrovano je više od 34 hiljade saobraćajnih nezgoda u kojima je 521 lice izgubilo život dok je broj povređenih blizu 20 hiljada. Najčešće poginula lica su starija lica od 65 godina a u mlađoj starosnoj strukturi mladi od 15 do 30 godina. Među poginulim licima najčešće su vozači i putnici u putničkim automobilima, zatim pešaci pa biciklisti i motociklisti. Tokom čitave godine Institut za javno zdravlje sa partnerima realizuje brojne zdravstveno promotivne aktivnosti koje su usmerene ka najznačajnijim faktorima rizika kako bi se smanjila učestalost saobraćajnih nezgoda i ublažile posledice.

U okviru nedelje prevencije, Institut za javno zdravlje za učenike gimnazija i srednjih škola organizuje predavanje prof. dr nenada Milutinovića, predavača Više saobraćajne škole u Kragujevcu i akcije kontrole zdravstvenog stanja učesnika u saobraćaju u sredu 26. 04. od 10 do 11 sati.

Prema podacima Saobraćajne policije PU Kragujevac, na području grada i opština koje su u nadležnosti u 2022. godini evidentirano je 1035 saobraćajnih nezgoda  u kojima je poginulo 23 lica a teže ili lakše povređeno 726 osoba, sa materijalnom štetom dogodilo se 512 saobraćajnih nezgoda. Najčešći faktori saobraćajnih nezgoda su neprilagođena brzina, vožnja pod dejstvom alkohola ili psihofizičkih supstanci, nepažnja, rasejanost vozača, rečeno je na konferenciji za medije.

U narednom periodu cilj nam je da svakodnevnim pojačanim kontrolama brzine, stanja vozača ili korišćenja sigurnosnog pojasa, korišćenja telefona u vožnji i drugih prekršaja, pozitivno utičemo na sve učesnike u saobraćaju, da poštuju saobraćajne propise kako bi odgovornim ponašanjem sačuvali svoj i živote drugih učesnika u saobraćaju, kazao je Bojan Radosavljević, načelnik Saobraćajne policije PU Kragujevac i apelovao na sve učesnike da poštuju saobraćajne propise.

Na konferenciji su govorile Marica Patrnogić, predstavnica GO Crvenog krsta i dr Gordana Đokić, direktorka Zavoda za urgentnu medicinu Kragujevac.