U Botaničkoj bašti u organizaciji Centra za razvoj usluga socijalne zaštite "Kneginja Ljubica" Kragujevac, Savetovališta za brak i porodicu pod pokroviteljstvom grada Kragujevca obeležen je Međunarodni dan porodice. U prisustvu predstavnika socijalnih institucija, lokalne samouprave, školske uprave, Crvenog krsta, PMF-a, civilnog društva, učenika, njihovih roditelja i profesora, prikazani su najbolji video klipovi na temu "Ovo volim u svojoj porodici" i uručene nagrade pobednicima. Povodom ovog međunarodnog dana u Botaničkoj bašti su učenici zasadili 15 novih stabala.

Ove godine Međunarodni dan porodice tematski je posvećen mladima koji svojim primerom, znanjem i veštinama korišćenja i pravljenja multimedijalnih sadržaja mogu da realizuju odlične ideje i na kreativan, autentičan način prikažu svoju porodicu, kazala je dr Gordana Damnanović, članica Gradskog veća za zdravstvenu i socijalnu zaštitu koja je u ime grada uručila nagradu autorki pobedničkog videa Tamari Zdravković, učenici Druge kragujevačke gimnazije i čestitala svim učesnicima konkursa.

Dr Damnjanović je podsetila da je danas više nego ikada potrebno podsetiti koliko je porodica važna jer predstavlja jačinu i stabilnost svakog pojedinca, koja nas uči iskonskim, tradicionalnim vrednostima i temelj je jednog društva. Mladi naraštaji ukorenjuju porodicu, čine njeno stablo i drže je na okupu. Naš zadatak, zadatak svakog društva i svih institucija je da pomognemo svakoj porodici  koja je socijalno ugrožena ili sa decom sa smetnjama u razvoju, poručila je dr Damnjanović. U našoj zemlji 70 procenata stanovništva su porodice sa decom, veliki je broj vanbračnih zajednica a najviše uznemiruje činjenica da se svaka četvrta zajednica završava razvodom. Oko 300 hiljada je samohranih majki, oko sto hiljada samohranih očeva i sve je to upozoravajuće, istakla je dr Damnjanović ako na to dodamo porodično nasilje gde svake godine u proseku, život u partnerskom odnosu izgubi oko 30 žena i ako dodamo i podatak demografskog starenja nacije. Onda je jasno koliko je važna jasna, čvrsta, stabilna porodica i koliko je važan zadatak jedne lokalne samouprave da je učini snažnom ili osnaži ako je u stanju potrebe. Obraćajući se mladima, dr Damnjanović ih je uputila na porodicu kao prvu istancu za obraćanje za bilo koji problem a onda i na socijalni sistem.

Savetovalište za brak i porodicu početkom aprila je otvorilo Konkurs za učenike kragujevačkih srednjih škola za izradu video kliipova na temu "Ovo volim u svojoj porodici". Na konkurs nije pristigao tako veliki broj radova ali je svaki na svoj način bio jedinstven. Danas je u Botaničkoj bašti upriličeno proglašenje pobednika i uručenje nagrada, muzički nastup je imala porodica ovogodišnje pobednice a sa mladima se družio glumac Stojan Đorđević.

Za Međunarodni dan porodice ove godine odlučili smo da obeležimo u prirodnom ambijentu u Botaničkoj bašti jer svakodnevni život u porodici pruža brojne mogućnosti za razvijanje ekoloških navika, rekla je Gordana Petronijević iz Savetovališta za brak i porodicu. Pozitivan odnos prema prirodi i ispravni ekološki stavovi su jako bitni jer priroda stimuliše, podstiče kreativnost i razvija odgovoran odnos prema okruženju. Zato je važno je da porodicu i prirodu povežemo i sadnjom mladih sadnica pošaljemo poruku budućim generacijama.