Kragujevac je prepoznat kao dobro mesto za investiranje. Najnoviji podaci pokazuju da je Kragujevac sve atraktivnija destinacija. Grad je uspeo da privuče veliki broj stranih kompanija koje su odlučile i da reinvestiraju u Kragujevac, otvarajućinove proizvodne hale, a samim tim i nova radna mesta. Ovaj razvoj ima pozitivan uticaj na lokalnu ekonomiju, smanjenje nezaposlenosti i povećanje prosečne plate u gradu, rekao je gradonačelnik Nikola Dašić gostujući u emisiji Gradske teme 24 Info.

Kragujevac je nekada bio veliki industrijski centar, fokusiran uglavnom na automobilsku industriju. Danas, zahvaljujući Simensu i Majnd parku, šinska industrija preuzima primat, a tu su i brojni drugi domaći i strani investitori koji u Kragujevcu posluju veoma uspešno.

Gradonačelnikj e takođe istakao da su plate u gradu znatno veće nego pre 10 godina, i da je to posledica nedovoljnog broja kadrova na tržištu rada, gde je prvi put ove godine zabeleženo ispod 14 000 nezaposlenih u Kragujevcu.

U investicionom smislu, država je uložila značajna sredstva u realizaciju brojnih kapitalnih projekata među kojima je i program državne stanogradnje. Samo u Kragujevcu podignuto je skoro hiljadu stanova za pripadnikev ojske, policije i drugih službi bezbednosti. To najbolje pokazuje kako se država odnosi prema ljudima koji brinu o našoj bezbednosti, a to se nije događalo decenijama unazad. Uslovi su jako povoljni, cena stanova je 450 evra po kvadratu, dok je na tržištu nekretnina u Kragujevcu 1400 evra.

Dašić je podsetio i na druge investicije realizovane u Kragujevcu uz podršku države – Palatu pravde koja je domaćin 11 pravosudnih organa, zatim Državni data centar, u kome je nedavno globalni IT gigant Oracle uspostavio prvi regionalni centar za Jugoistočnu Evropu i počeo da pruža svoje IT klaud usluge korisnicima širom sveta. Grad je obezbedio lokaciju i za proširenje Data centra Inovacionim distriktom – jedinstvenim poslovno – komercijalnim kompleksom u kojem će se nalaziti Nacionalni centar za informacionu bezbednost i Naučno – tehnološki park.

Za koji mesec planirano je i otvaranje Centara izvrsnosti sa Nacionalnom bankom matičnih ćelija što će omogućiti našem Univerzitetu da se bavi istraživanjem na višem nivou, u daleko boljim uslovima nego do sada u oblasti biomedicinskih, biotehničkih i prirodnomatematičkih nauka.

Zahvaljujući ovim investicijama, mladi ljudi sada imaju mnogo bolje uslove za bavljenje naučnim radom na visokom tehnološkom nivou u Kragujevcu, što je velika promena u odnosu na period kada su mladi napuštali zemlju u potrazi za karijerom.