Na Đačkom trgu, 3. i 4. juna u partnerskoj organizaciji sa prijateljskim i pobratimskim gradovima Ohridom, Barom i Fočom uz podršku Fonda za Zapadni Balkan, održaće se Regionalni festival mladih pod nazivom „Mala noćna muzika“.

Reč je o prvom festivalu interregionalnog karaktera imajući u vidu da učešće uzimaju izvođači iz  pobratimskih  i prijateljskih  gradova  iz regiona uz podršku Muzičkog centra, GTO Kragujevac, FILUM-a i Muzičke škole ‘’dr Miloje Milojević’’, rekao je Miljan Bjeletić, član Gradskog veća za kulturu. Verujem da će publika uživati jer je ovo festival kojim slavimo prijateljstvo, poručio je Bjeletić.

Projekat je finansiran od strane Fonda za zapadni Balkan u okviru Poziva za podnošenje predloga regionalnih projekata „Podrška promociji regionalnih aktivnosti civilnog društva na Zapadnom Balkanu“.

Grad Kragujevac, kao nosilac projekta, stavlja mlade u centar pažnje, pružajući im priliku da usvoje nova ili nadograde svoja znanja i međusobno se povežu. Cilj festivala je podizanje svesti kod mladih o značaju interkulturalnog povezivanja i pružanje mogućnosti za sticanje novih znanja i veština o menadžmentu i digitalnom marketingu, kroz radionice i predavanja koja će biti organizovana u okviru ovog festivala.

Za mlade će kroz ovaj multifunkcionalan projekat biti organizovane aktivnosti, koncerti mladih umetnika i radionice u cilju stvaranja mogućnosti mladima da se bolje upoznaju sa tržištem i potrebama publike. Na radionicama će biti reči o učešću  civilnog sektora u interkulturalnom dijalogu, interregionalnom dijalogu i učešću mladih u kreiranju takvih programa. Festival ima veliki značaj za grad Kragujevac imajući u vidu i veliki broj aktera koji učestvuju na ovom festivalu, dodao je član Gradskog veća za kulturu.

Festival je samo jedan u nizu kulturnih događaja koji se dešavaju u okviru međunarodne saradnje kao važnom segmentu kulturne politike koju grad Kragujevac sprovodi, istakao je Bjeletić, i podsetio na izložbu ‘’Umetnost sada– Kunst vor Ort'' u Narodnom muzeju Šumadije povodom 20 godina prijateljstva Kragujevca i Ingolštata. U Domu omladine 6. juna biće otvorena  izložba fotografija Aleksandra Đorđevića  „Putovanje kroz Izrael – umetnost na ulicama Jerusalima i Haife“, a 7. juna u „SBB hali Jezero“, u okviru regionalne turneje nastupiće  nacionalni folklorni ansambl Kolo Tanec iz Severne Makedonije.

Radionice u okviru festivala oba dana održavaće se u Biznis inovacionom centru sa početkom u 10 sati, a koncerti na Đačkom trgu u 20 sati. U slučaju kiše koncerti će biti realizovani u sali Prve kragujevačke gimnazije.