Za predstavnike ansambla Kolo iz Beograda i Tanec iz Skoplja koji će večeras u Kragujevcu, u okviru svoje regionalne turneje pod nazivom Kolodrom, održati koncert, član GV za kulturu, Miljan Bjeletić organizoavo je prijem u gradskoj kući. Ansambli Tanec i Kolo su dugogodišnji prijatelji još iz perioda nekadašnje Jugoslavije, a danas oba ansambla u širem delu jugoistočne Evrope postavljaju standarde scenskog prikaza tradicionalne narodne igre i stožeri su očuvanja nacionalnog identiteta dve zemlje. Prijemu su prisustvovale Đurđijana Jovanović, predstavnica Ministarstva kulture i Vesna Burojević, direktorka Muzeja pozorišne umetnosti Srbije.

Još jedan u nizu događaja koji delimično ima međunarodni karakter, kazao je Miljan Bjeletić, član GV za kulturu. Radi se o nacionalnim kulturno umetničkim društvima koji više decenija neguju tradiciju reprezentujući je, kao i svoje države iz kojih dolaze, na najbolji način. Tanec je ansambl koji je nastupao u Kranegi Holu, Metropolitenu, Tokiju, podsetio je Bjeletić i dodao da će večeras publika u Kragujevcu videti krunu dostignuća tradicionalne igre. Verujem da će to biti čarolija. Obično kada su takva reprezentativna folklorna društva, ansambli u pitanju, uvek nastupaju iz srca i verujem da će publika to osetiti. Naročito je zadovoljstvo i ponos što će sa njima večeras u SBB hali Jezero nastupiti kragujevački ansambl Abrašević. Verujem da je to početak saradnje koja će u godinama pred nama doprineti boljem povezivanju i boljem pozicioniranju Abraševića ne samo na umetničkoj sceni naše zemlje već i šire, poručio je Bjeletić.

Kolodrom je regionalna turneja koja je 19. maja krenula iz Banjaluke, kaže Zdravko Ranisavljević, direktor ansambla Kolo ističući zadovoljstvo što nastupa u Kragujevcu. Publici ćemo se večeras predstaviti klasičnim repertoarom oba državna ansambla i siguran sam da će uživati u, istorijskom smislu, velikom koncertu, jer se dešava posle decenijske pauze. Posle Kragujevca turneju nastavljamo u Bitolju, Kumanovu, a ovog meseca završavamo u Gračanici, 10. juna.

Svaki naš zajednički nastup i gostovanje je uzbudljiv za oba ansambla jer su se rodila prijateljstva i radujemo se susretima. S nestrpljenjem očekujemo nastup ovde u Kragujevcu a dalje nastavljamo s nastupima u Makedoniji, kaže Martin Vučić, direktor ansambla Tanec.

Večerašnji koncert će biti spektakl, najavio je Marko Lazović, direktor CZNTK Abrašević i izrazio zadovoljstvo što je kragujevački Abrašević svojim kvalitetom zavredeo pažnju dva najveća balkanska državna ansambla. Večeras ćemo imati priliku da nastupimo u svom gradu kao gosti na njihovoj regionalnoj turneji. Mislim da je to stepenica više za Abrašević ali nadamo se velikoj i plodonosnoj saradnji sa najvećim ansamblima.

Koncert ansambala Kolo i Tanec, na kom će gostovati i ansambl CZNTK Abrašević održaće se večeras od 20.00 sati u SBB hali Jezero.