I ove godine će grad Kragujevac i Šumadija u Stragarima, u okviru manifestacije „Šumadijski dani šljive“ od 28. do 30. jula predstaviti svoje poljoprivredne i turističke potencijale, tradiciju, kao i kulturno - istorijsko nasleđe ovog kraja.

Tokom tri dana posetioci će imati priliku da uživaju u bogatom kulturno-umetničkom programu, koji je usvojilo Gradsko veće na sednici održanoj 6. jula. 2023. godine. U ulici šumadijske šljive biće izloženo voće, rakija, med, zimnica, predmeti narodne radinosti. Program počinje u petak, 28. jula u 19 časova izložbom „Nastajanje i trajanje“ kada će se publici predstaviti KUD “Stevan Knićanin”. Svečano otvaranje manifestacije “Šumadijski dani šljive”, zakazano je u 20.30 na velikoj bini kod Lovačkog doma, gde će nastupiti folklorni ansambl Centra za negovanje tradicionalne kulture „Abrašević“, a u 21.00 sat predviđen je koncert Zorice Brunclik.

Drugog dana, u subotu, 29. jula, osim stručnih predavanja i prodajne izložbe rukotvorina, biće organizovana i radionica za decu, izložba „Koreni“ u Etno kući Lazić, fijakerijada, degustacija šumadijske šljivovice, gulašijada, šumadijska gozba. U kulturno-umetničkom programu učestvovaće KUD „Lepenica“, „Dukati“ i OŠ. „Julijana Ćatić“. Na terenu FK „Azbest“ biće održano i sportsko popodne. Večernji sati rezervisani su za Sabor srpske tradicije a od 21.00 sat koncerte „Vesele mašine“ i Rade Manojlović.

Poslednjeg dana, u nedelju 30. jula, osim prodajne izložbe voća, meda, opreme, mehanizacije, domaće radinosti u „Ulici šumadijske šljive“, kao i stručnog savetovanja, planirana je turistička tura kroz Stragare, promocija kulturno istorijskih znamenitosti ovog kraja, poseta manastirima, uz posluženje i prateći program. Tog dana biće izabrani i najlepši suveniri sa motivom šljive.

Trodnevna manifestacija „Šumadijski dani šljive“ biće svečano zatvorena uručenjem zahvalnica, uz bogat kulturno-umetnički program. Defile i nastupi folklornih ansambala iz Kolumbije, Meksika, Čilea i Bugarske u organizaciji Studentskog kulturnog centra Kragujevac počinju 17.30 časova, a od 20 časova na bini kod Lovačkog doma biće održan koncert Radiše Uroševića.