Predstavnici verskih zajednica i organizacija, danas su u zgradi Gradske uprave potpisali ugovore o finansiranju ili sufinansiranju projekata u oblasti vera za 2023. godinu. Potpisivanju ugovora, u ime grada prisustvovao je Mirko Čikiriz, pomoćnik gradonačelnika za saradnju sa crkvama i verskim zajednicama.

Sa velikim zadovoljstvom mogu da kažem da smo ove godine značajno povećali sredstva za crkve i verske zajednice. Izdvojili smo 17 miliona dinara iz budžeta za podršku u realizaciji 16 projekata. Ono što je bio naš dogovor kada smo krenuli u saradnju sa crkvama i verskim zajednicama je da ni jedan projekat ne odbijemo, i u tome smo istrajali, a komisija ima pravilnik po kome boduje projekte, i na taj način određujemo prioritete. Mislim da su i predstavnici verskigh zajednica zadovoljni zato što smo napravili takav pristup – kazao je Čikiriz.

Projekti koji su podržani na ovom konkursu tiču se zaštite teološkog nasleđa, zaštite objekata od propadanja, prokišnjavanja, zamene stolarije. Opredeljena su sredstva za održavanje Gradske litije koje je postala već tradicija kao i ovogodišnjih Gospojinskih svečanosti.

Protojerej-stavrofor prof.dr Zoran Krstić, rektor kragujevačke Bogoslovije zahvalio se Gradu Kragujevcu i gradonačelniku u ime potpisnika, zato što će ove godine imati mogućnost da realizuju mnogobrojne projekte koji će u značajnoj meri da poboljšaju rad svih naših crkava, odnosno crkvenih opština

Sredstva koja smo mi dobili namenjena su završetku fiskulturne sale Bogoslovije i po okončanju ovog projekta nadam se da će ona biti puštena u rad od ove školske godine, nakon skoro 20 godina od početka izgradnje. U dogovoru sa gradom planirali smo da ova sala bude Kuća rukometa i da naši rukometni klubovi tu mogu da treniraju i igraju utakmice, a pre svega naša deca, sa Bogoslovije će u toj sali imsti časove fizičkog vaspitanja – kazao je Krstić.