Poslednji dan Šumadijskih dana šljive protekao je u znaku sećanja na Tanaska Rajića. Na mestu gde se nalazila kuća u kojoj je ovaj čuveni ustanički vođa rođen okupili su se njegovi brojni potomci, a najmlađi i najstariji među njima su simbolično podigli ustanički barjak na jarbol. Događaju su u ime Grada Kragujevca prisustvovali predsednik Skupštine grada, Miroslav Petrašinović, član Gradskog veća za kulturu, Miljan Bjeletić i pomoćnica gradonačelnika za kulturu i informisanje, Ana Petrović.

Podsećanje na doprinos ovog junaka u borbama tokom Prvog i Drugog srpskog ustanka je nastavljeno na bini kraj Spomenika Tanasku Rajiću prigodnim programom pod nazivom „Tanaskovanje“ – Potomci o precima. Slušajući od književnika, istoričara, novinara i sveštenika detalje o liku i delu Tanaska Rajića, prisutni su bili u prilici i da pogledaju fotografije iz novinskih članaka, istorijskih spisa i muzejskih postavki izložene pored bine.

Danas zvanično zatvaramo Šumadijske dane šljive, manifestaciju koju Grad Kragujevac tradicionalno organizuje, a kojoj je gradonačelnik Nikola Dašić sa saradnicima dao veliki značaj i punu afirmaciju od prošle godine, kazao je predsednik Skupštine grada, Miroslav Petrašinović. Program privodimo kraju sećanjem na Tanaska Rajića, velikog junaka koji je bio dobar i voždu Karađorđu i Milošu Obrenoviću i koji je zbog svog čojstva, junaštva i ideala koje su odlikovali sloboda, ljubav prema drugu, prema državi, utkao svoj život u legendu i uspeo da upiše svoje ime u listu besmrtnih junaka našeg naroda koji su nam izborili i poklonili slobodu. Zato imamo obavezu da negujemo kulturu sećanja, da na idealima naših predaka stasavaju i naše buduće generacije, poručio je Petrašinović.