Za članove folklornih ansambla iz Meksika, Kolumbije, Čilea, Bugarske i Srbije, učesnike međunarodnog festivala folklora ESTAM, koji se u Kragujevcu održava od 29. avgusta a završava večeras novim nastupom i druženjem učesnika sa publikom, Ana Petrović pomoćnica gradonačelnika za informisanje i kulturu organizovala je prijem u gradskoj kući. Petrović je u ime gradonačelnika Kragujevca i svih Kragujevčana izrazila zahvalnost i zadovoljstvo što je Kragujevac imao priliku da bude domaćin ovako značajnom festivalu.

Već prve večeri festivala u gradu se osećala festivalska atmosfera, u nesvakidašnjim kostimima kroz grad su prošli plesači i učesnici. To je bilo potpuno novo, neobično, drugačije u našem gradu, a takva je imresija i svih ljudi sa kojima sam razgovarala o koncertu, kaže Ana Petrović, pomoćnica gradonačelnika za informisanje i kulturu. Veoma srećna i što je Grad prihvatio poziv SKC –a da budemo suorganizatori ove manifestacije i što je festival zaista protekao fenomenalno. Publika je divno reagovala i jedva čekam pripreme za sledeći ESTAM, jer već imamo neke nove ideje, sugestije, planove kako bi to moglo da izgleda mnogo bolje, rekla je Ana Petrović. Na kraju, istakla je ona, sav taj profesionalizam koji su nam prikazali u svoj lepoti boja, melodija, kreacija i kostima, izaziva veliku zahvalnost i zadovoljstvo što je Kragujevac imao priliku da ih ugosti.

Učesnici festivala ESTAM u Kragujevcu ocenjuju kao sličan sa svim ostalim festivalima širom sveta gde se do sada održavao. To je, kažu, i do plesača i do publike jer zajedno dišemo festival u ritmovima i plesu. Sve je prošlo u najboljem redu, kažu i iz Kragujevca nose lepe utiske, gostoljubivost domaćina, prijatna druženja. Dugo će im ostati u srcu i raduju se ponovnom susretu i dolasku.

Ivana Maraš Jovanović, direktorka SKC Kragujevac kaže da su kao organizatori vrlo zadovoljni jer je osećanje obostrano. Koncerti su, svuda gde su se održavali, bili zaista lepi i publika je uživala. Sada već imamo neko iskustvo u organizaciji i odmah nakon postfestivalskih aktivnosti, ući ćemo u pripreme za narednu godinu, kazala je je Maraš i najavila zatvaranje ESTAM-a večeras u Velikom parku od 19 sati. Učesnici će igrati i plesati, publika će moći da se druži sa njima i fotografiše a od 20.30 sati na velikoj sceni ansambli će izvesti neke nove igre koje su spremili za ovaj festival, najavila je direktorka SKC –a i pozvala Kragujevčane da ponovo uživaju u plesu i muzici Latinoamerike i Balkana.