U Sabornoj crkvi u Kragujevcu održan je parastos prognanima i stradalima tokom hrvatske vojne akcije ''Oluja'' 1995. godine. Parastos je održao episkop šumadijski Jovan uz sasluženje sveštenstva šumadijske eparhije. U ime grada molitvi za stradale, prisustvovao je Miroslav Petrašinović, predsednik Skupštine grada Kragujevca.

Grad Kragujevac je bio dom mnogim prognanim žrtvama u akciji hrvatske vojske ''Oluja''. Mnogo ljudi je ubijeno, nestalo a mnogi prognani nisu preživeli. ''Oluja'' je u istoriji nezapamćeni progon naroda, posle Drugog svetskog rata i to zato što se, više od trećine ukupnog stanovništva, nisu izjašnjavali kao pripadnici većinskog naroda, kazao je Miroslav Petrašinović. Grad Kragujevac je sa predstavnicima Udruženja Srba iz Hrvatske ''Nikola Tesla'' i velikim brojem sugrađana u Sabornom hramu sa šumadijskim episkopom gospodinom Jovanom odao poštu svim postradalima. Zajedno smo učestvovali u molitvenom sabranju i parastosu za sve stradale i na taj način se setili svih ali i zajednički poručili da takav zločin, za koji nažalost ni posle 28 godina, od strane međunarodnog suda, niko nije proglašen krivim niti osuđen, ne bude zaboravljen. Ono što mi možemo da uradimo je da svakog 4. avgusta, kada je počeo progon 1995. godine, podsetimo našu i čitavu evropsku javnost na to, poručio je Miroslav Petrašinović, predsednik SG.

Stradalim sunarodnicima u građanskom ratu u Hrvatskoj 1991 – 1995. godine i onima koji su umrli ili nestali u izgnanstvu već 28 godina Udruženje Srba iz Hrvatske Nikola Tesla održava parastos.

Tokom ''Oluje'' ubijeno  je ili nestalo oko  dve hiljade Srba i drugih u Hrvatskoj od strane hrvatske vojske i policije. Parastos održavamo svake godine a sećanje je sve jače i nastavićemo tako i dalje, kaže Milan Ljubović, predsednik Udruženja Nikola Tesla.

Obraćajući se okupljenim građanima posle parastosa, Episkom šumadijski Jovan je podsetio da u srpskom narodu ipak ima ljubavi i zbog nje može da oprosti i zločinu. Oprosti ali ne i zaboravi, rekao je Episkop šumadijski, jer oprostiti je jevanđelijsko. Stradale ćemo da čuvamo u sećanju i da se za njih molimo.