Kragujevac su danas posetile monahinje manastira Svete Lidije iz Asprovalte koje su zbrinjavale veliki broj srpske dece tokom ratova na prostoru bivše Jugoslavije. Njih su na prijemu u zgradi Gradske uprave pozdravili predsednik Skupštine grada, Miroslav Petrašinović i načelnica Šumadijskog upravnog okruga, Biljana Ilić Stošić.

Veliko je zadovoljstvo što smo danas domaćini monahinjama iz manastira Svete Lidije iz Grčke s obzirom da su oni na pravi način predstavili i promovisali hrišćansku misiju, misiju ljubavi, ukazivanja poštovanja i brige za čoveka, kazao je Petrašinović. One su se našle srpskom narodu u najtežim trenucima, kada su naši ljudi bili prognani iz Hrvatske, Bosne, sa Kosova i Metohije, naglasio je on, dodavši da je u prostorijama manastira organizovana škola za decu na srpskom jeziku, kao i bolnica za ranjenike i borce u kojoj su lečeni sa puno ljubavi, brige i pažnje. Naš narod je na tome veoma zahvalan, kao i mi, Kragujevčani, imajući u vidu da je mnogo ljudi iz ratom pogođenih područja našlo drugi dom u našem gradu, poručio je Petrašinović.

Pravoslavni manastir Svete Lidije iz Asprovalte je spasao 1500 srpske dece izbegle od Oluje iz Bosne i od pogroma sa Kosova. Te žene nisu pružile samo fizičko utočište deci, one su im bile prave druge majke, istakla je Ilić Stošić. Monahinje su nam u poseti zahvaljujući organizaciji Miloša Stojkovića, poverenika Hilandara za Srbiju, a za njihova dobročinstva, podsetila je ona, odlikovao ih je lično predsednik države Srbije Sretenjskim ordenom prvog stepena. Manastir je inače specifičan po tome što ima televiziju sa nacionalnom frekvencijom i jednu od najvećih štamparija na Balkanu, ali i po čovekoljublju i posvećenosti ljudima. Oni su pomogli hiljadama porodica. Na nama je da prenosimo priče o njima, da se takvi ljudi i njihova dela ne zaborave, poručila je Ilić Stošić.

Duhovnik sestrinstva Sveta Lidija, arhimandrit Nikanor, podsetio je na zasluge blaženopočivšeg starca Teofila koji je doprineo razvijanju ove posebne veze dva bratska naroda. U vreme rata u bivšoj Jugoslaviji otac Teofil je primio veliki broj dece iz tih područja i sa puno ljubavi se starao o njima dok su bila u Grčkoj. Ta deca su danas odrasli ljudi koji nas posećuju sa svojim porodicama i osećamo obavezu da posete uzvratimo i na taj način ojačamo veze grčkog i srpskog naroda, kazao je arhimandrit Nikanor.