Podizanjem zastave kampanje Daj pedalu raku pored državne zastave u krugu Univerzitetskog kliničkog centra Kragujevac u prisustvu stručnih službi UKC, predstavnika sportskih udruženja i organizacija i lokalne samouprave, Kragujevac se pridružio ovogodišnjoj kampanji koja se povodom obeležavanja Meseca borbe protiv raka dojke na inicijativu Ženskog centra Milica iz Vrnjačke Banje realizuje u 30 gradova Srbije i regiona.

I ove godine sprovodi se uz institucionalnu podršku Ministartsva zdravlja, Ministarstva omladine i sporta Republike Srbije, Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut",  zdravstvenih ustanova, lokalnih samouprava, udruženja i sportskih klubova.

Cilj kampanje je sadržan u njenom nazivu Daj pedalu raku sportskim aktivnostima, rekreacijom, zdravim stilovima jer se tako može poboljšati kvalitet života ne samo operisanih žena već i svih drugih. U mesecu borbe protiv raka posebno se skreće pažnja i podiže svest sugrađanki o redovnim preventivnim pregledima, samopregledima dojke jer, ranom dijagnostikom se povećava uspešnost lečenja i terapija koje u velikoj meri ženama spasavaju život, poručila je dr Gordana Damnjanović, članica Gradskog veća za zdravstvenu i socijalnu zaštitu.

U okviru aktivnosti kampanje nedavno je otvoren Nacionalni kol centar za podršku ženama obolelim ili operisanim od raka dojke ili raka grlića materice, 0800 40 40 40 koji radi svakog radnog dana od 10 – 14 sati, podsetila je dr Damnjanović i pročitala pismo zahvalnosti i podrške Ženskog centra Milica koje je pored Kragujevca danas pročitano u Beogradu, Vrnjačkoj Banji, Nišu, Novom Sadu,  Vranju, Užicu, Kraljevu, Kruševcu, Čačku, Topoli, Novom Pazaru, Jošaničkoj Banji, Stopanji, Trsteniku, Majdanpeku, Subotici, Aranđelovcu, Leskovcu, Jagodini, Gornjem Milanovcu, Velikom Gradištu, Arilju, Svrljigu, Šapcu, Pančevu, Lapovu, Sremskoj Kamenici, kao i u gradovima Hrvatske i Slovenije.

‘’U ime svih nas koje smo prošle ili prolazimo borbu sa rakom, još jednom veliko hvala što ste uz nas. Vaša podrška je izuzetno važna, kao i podrška članova porodice, institucija, udruženja, sistema, kaže se u pismu i poručuje ‘’Ne zaboravite, rak dojke je izlečiv ukoliko se otkrije i leči na vreme, i zato, ne boj se, zakaži pregled, zbog sebe i svih kojima si važna!’’.