Tradicionalni program obeležavanja sećanja na žrtve kragujevačke tragedije oktobra 1941. godine, ove godine počinje koncertom LP dua u Prvoj kragujevačkoj gimnaziji u okviru 49.OKTOH-a, manifestacije kojom započinje program obeležavanja Kragujevačkog oktobra.

Organizacioni odbor je usvojio predlog ovogodišnjih Oktobarskih svečanosti koje na najbolji način oslikavaju jedan od identitetskih oslonaca grada Kragujevca i u duhu očuvanja kulture sećanja i promocije mira napravili smo koncept programa koji sačinjavaju događaji na različitim poljima kulturno-umetničkog delovanja, rekao je Bjeletić.

On je najavio da će u okviru književnog stvaralaštva CZNTK Abrašević, Narodna biblioteka i Ustanova kulture Koraci organizovati nekoliko događaja koji za cilj imaju promociju naših zavičajnih autora kao što su Mirko Demić, Nenad Glišić, Bratislav Milanović, Slobodan Pavićević. Kada je reč o muzičkim događajima istakao je nastup Simfonijskog orkestra grada Kragujevca kao specifičnost ovogodišnjeg OKTOH-a koji će premijerno izvesti dela pisana u cilju obeležavanja ovogodišnjeg jubileja, 70 godina od formiranja Spomen-parka „Kragujevački oktobar“, uz učešće referentnih umetnika sa međunarodne scene – iz Holandije, Japana i deo Gruzijskog kamernog orkestra iz Ingolštata. Tu su i predavanja, tribine, naučni skupovi. Trudimo se, naglasio je član Veća za kulturu, da svake godine proširimo i obim aktera u realizaciji svih programskih manifestacija kao što će ovog puta to biti Društvo guslara Karađorđe i Centar srpske akademije nauka i umetnosti u Kragujevcu, a pažnju zaslužuje i manifestacija koja je zaživela u prethodnim godinama – „Pesnici ranjenom gradu“. Bitno je da se u ovim izazovnim vremenima čuje glas mira, da taj glas dopre sve dalje i bude što glasniji, poručio je Bjeletić.

U ime organizatora programa, Spomen-parka „Kragujevački oktobar“, direktorka ove ustanove, Marijana Stanković, naglasila je da će i ove godine tradicionalne manifestacije biti dopunjene nizom programa kulturnih i obrazovnih sadržaja. Cilj nam je da organizujemo javne časove i tribine, a ove godine neke će biti posvećene i promocijama naučnih zbornika sa naučnih skupova koje smo realizovali prethodne dve godine, rekla je Stanković.

Inače, tokom oktobra, pored večerašnjeg koncerta kojim zvanično započinje obeležavanje Oktobarskih svečanosti, u okviru OKTOH-a će biti organizovano ukupno pet koncerata.

Centralna oktobarska manifestacija „Veliki školski čas“, u okviru koje će biti izvedena poema „Šum, Šumarice“ autor Darka Cvijetića, u režiji Marka Misirače, biće održan 21. oktobra sa početkom u 11.00 časova pored Spomenika streljanim đacima i profesorima. Veče pre toga u Muzeju „21. oktobar“, tokom tradicionalnog „Bdenja“, biće otvorena izložba XXII međunarodnog salona antiratne karikature „Kragujevac 2023“, nakon čega će biti održana promocija kratkog dokumentarnog filma „Prekinut let“, autora Dejana Đusića, povodom 60 godina od otkrivanja Spomenika streljanim đacima i profesorima, kao i promocija poeme „Šum, Šumarice“. „Bdenje“ se završava četvrtim koncertom manifestcije OKTOH.

U okviru programa biće otvorena i izložba slika čuvenog slikara Peđe Milosavljevića, u galeriji „Mostovi Balkana“, 5. oktobra. Program Galerije biće nastavljen izložbom crteža Katarine Đorđević 26. oktobra.

U saradnji sa Centrom za studije sećanja Univerziteta u Kragujevcu 18. oktobra će biti organizovan drugi po redu javni čas sa temom „Politike i kultura sećanja“.

Program Okotbarskih svečanosti se završava 31. oktobra tribinom „Pišemo da se sećamo“, na kojoj će pored promocije dva zbornika sa naučnih skupova u organizaciji Spomen-parka biti održana i promocija tematskog kataloga „Sloboda je za nas san“ Muzeja Jugoslavije, inače dobitnika nagrade IKOM-a za publikaciju godine za 2022. godinu.