Kragujevac je jedan od 30 lokalnih samouprava izabranih za realizaciju aktivnosti u oblasti socijalne zaštite i inkluzije Roma u okviru projekta “Podrška održivim uslugama socijalne zaštite u zajednici i politikama uključivanja na lokalnom nivou“ koji finansira Evropska unija u okviru nacionalnog Program IPA 2020. Podršku realizuje Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) koja je tim povodom u Mona Plaza hotelu u Beogradu organizovala ceremoniju svečanog potpisivanja i uručivanja sporazuma o saradnji.

U ime Grada Kragujevca koji je dobio podršku za unapređenje socijalne zaštite, Sporazum o saradnji potpisala dr Gordana Damnjanović, članica Gradskog veća za zdravstvenu i socijalnu zaštitu. Za ovaj paket podrške koji podrazumeva stručno-tehničku podršku u uspostavljanju i unapređenju lokalnih planskih, pravnih, finansijskih i institucionalnih mehanizama za planiranje i funkcionisanje sistema socijalne zaštite izabrano je 20 lokalnih samouprava, dok je ostalih 10 dobilo sveobuhvatnu podršku za uspostavljanje i unapređenje lokalnih mehanizama za inkluziju Roma i Romkinja.

Realizacijom projekta biće stvoreni uslovi za unapređenje kvaliteta i obima usluga socijalne zaštite i podsticanje inkluzije ugroženih i marginalizovanih grupa, posebno romske populacije na lokalnom nivou, što će doprineti poboljšanju efikasnosti politika socijalnog uključivanja kako bi se podstakle jednake mogućnosti i aktivno učešće žena i muškaraca.

Ugovorno telo projekta je Ministarstvo finansija – Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije, nadležno ministarstvo za realizaciju projekta je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, dok je Stalna konferencija gradova i opština zadužena za implementaciju projekta.