U organizaciji Agencije za bezbednost sabraćaja, grada Kragujevca i Policijske uprave Kragujevac, održane su edukativne tribine za studente na Ekonomskom fakultetu u amfiteatru i za srednjoškolce ispred Druge kragujevačke gimnazije a na temu „Bezbednost mladih u saobraćaju“. Na događaju, u okviru kog su simulirane različite aktivnosti, prisustvovali su u ime Grada, Sanja Tucaković, članica Gradskog veća za lokalnu samoupravu, Branko Stamatović, v.d. direktora Agencije za bezbednost saobraćaja, Vladimir Šebek, načelnik PU Kragujevac i Margareta Smiljanić, predsednca Studentske konferencije univerziteta Srbije (SKONUS).

Još jedna u nizu akcija koju je sprovela Agencija za bezbednost saobraćaja na temu „Bezbednost mladih u saobraćaju“ pre svega je namenjena mladima koji su u interaktivnoj simulaciji ispred Druge kragujevačke gimnazije u prilici da oprobaju simulatore prevrtanja i čeonog sudara. Ova simulacija im pomaže da shvate kako ih pojas može zaštiti u slučaju saobraćajne nezgode jer se vezivanjem pojasa spašava preko sto života, rekao je Branko Stamatović, vd. direktor Agencije za bezbednost saobraćaja.

Pored simulatora đaci i studenti prisustvovali su edukativnim tribinama na kojima se govorilo o rizicima u saobraćaju, kako mladi stradaju u saobraćajnim nezgodama, ali i o tome kako zajednički da probude svest o opreznosti u saobraćaju i postanu promoteri bezbednosti u saobraćaju. Jako su nam važne aktivnosti koje smo pokrenuli sa SKONUS-om i studentskim parlamentima jer smatramo da su oni najbolji promoteri bezbednosti saobraćaja a mladi, kao jedna od najugroženijih kategorija učesnika u saobraćaju, nam govori o tome da nam moraju biti prioritet u radu, dodao je Stamatović.

Cilj ovih edukativnih tribina je da nakon 2030. godine Srbija bude među deset najbezbednijih zemalja u Evropi. Naša vizija je da nemamo smrtno stradale u saobraćajanim nezgodama i da kroz ovakve preventivne aktivnosti naši sugrađani uoče zbog čega je nešto važno koristiti uz poruku da se saobraćajni propisi moraju poštovati, poručio je Stamatović.

Grad Kragujevac ima izvanrednu saradnju kako sa Ministarstvom unutrašnjih poslova tako i sa Agencijom za bezbednost saobraćaja sa kojima smo sproveli  niz aktivnosti sa ciljem da se poveća bezbednost u saobraćaju kroz edukaciju najmlađih sugrađana i omladine, rekla je Sanja Tucaković, članica Gradskog veća za lokalnu samoupravu. Kroz edukativne aktivnosti, nastojimo da podignemo svest kako školske dece tako i studenata čime ukazujemo na značaj saobraćajnog obrazovanja i vaspitanja. Cilj nam je da kroz niz aktivnosti razvijemo svest o bezbednosti pre svega školske dece i okoline. Jedna od aktivnosti je i nabavka saobraćajne signalizacije ispred osnovnih škola koje su izabrane na osnovu studijskog rada i analize rizika, a to su zapravo one škole gde je najviše ugrožena njihova bezbednost, dodala je Tucaković. Pre par meseci održano je takmičenje mališana „Pažljivkova smotra“ na kome je učestvovalo 90.000 dece iz 71. lokalne smouprave gde su deca iz Kragujevca, podsetila je Tucaković, osvojila prvo mesto.

Pored đaka Druge kragujevačke gimnazije i studenata koji su se odazvali u velikom broju, na današnjoj edukativnoj tribini prisustvovao je Dušan Borković, šampion Evrope u automobilizmu.