U zgradi Gradske uprave predstavljeni su rezultati projekta Help to Opportunities u realizaciji Obrazovno kulturne zajednice Romanipen, a u okviru programa Erasmus i programa Strateškog partnerstva u saradnji sa više partnerskih organizacija. Projekat je počeo sa realizacijom 2022. godine a završava se do kraja 2024. godine.

Kada je u pitanju socijalna inkluzija romske nacionalne manjine Grad Kragujevac je primer dobre prakse, rekla je članica Gradskog veća za socijalnu i zdravstvenu zaštitu, dr Gordana Damnjanović. OKZ Romanipen je druga romska organizacija koja se u saradnji sa Institutom za javno zdravlje bavi obrazovanjem, prevencijom i razvojem programa zdravstvene pismenosti i opismenjavanja romske nacionalne manjine budeći svest o unapređenju, očuvanju i smanjivanju oboljenja romske populacije. Aktivnosti koje će biti sprovedene u okviru ovog projekta unaprediće brigu o zdravlju romske nacionalne manjine i podići svest na viši nivo, dodala je Damnjanović.

Erasmus plus je program strateškog partnerstva koji se zasniva na podizanju svesti o zdravstvenoj pismenosti romske populacije u okviru kog smo uradili sveobuhvatno istraživanje o potrebama u oblasti zdravlja, rekao je izvršni direktor OKZ Romanipen, Božidar Nikolić. Na osnovu tih rezultata kreirali smo program za opismenjavanje mladih. U okviru projekta izrađena je mobilna aplikacija. Reč je o društvenoj igri kroz koju će se na najbolji mogući način upoznati sa zdravstvenom pismenošću i time smanjiti broj obolelih Roma. U saradnji sa Institutom za javno zdravlje aplicirali smo za još jedan program u okviru evropskih fondova na temu zdravlja, najavio je Nikolić.

Fokus programa su nejednakosti u zdravlju koje su sve češće u našoj zajednici i osetljive grupe, poput romske populacije. Na inicijativu obrazovno-kulturne zajednice Romanipen pokrenut je ovaj program, kazala je prof. dr Sanja Kocić, pomoćnik direktora Instituta.