Na sastanku održanom u Kragujevcu po preporuci Republičkog zaštitnika građana, lokalni ombudsman grada Kragujevca Jelena Milivojević, članica Gradskog veća za socijalnu i zdravstvenu zaštitu, dr Gordana Damjanović sa predstavnicima ustanova socijalne zaštite razgovarali su na temu „Podsticaj usluga i programa pomoći i podrške deci na porodičnom smeštaju u hraniteljskim porodicama“.

Razmatrani su načini za unapređenje i poboljšanje programa podrške i pomoći deci u hraniteljskim porodicama i utvrđene smernice za preporuku koje će biti upućene nadležnim institucijama i ustanovama socijalne zaštite u cilju osnaživanja hraniteljskih porodica i poboljšanja uslova i položaja dece na programima hraniteljstva.

S obzirom da se odluka o izdvajanju deteta iz porodice primenjuje kada su iscrpljeni svi ostali mehanizmi podrške porodici od strane Centra za socijalni rad, posebno smo, ovom prilikom, obratili pažnju na ulogu ustanova i službi socijalne zaštite u podršci deci nakon izdvajanja, a to je pružanje usluga, primena mera i obezbeđivanje podrške porodici, rekla je ovim povodom lokalni ombudsman grada Kragujevca Jelena Milivojević.

Dalje aktivnosti lokalnog ombudsmana grada Kragujevca u saradnji sa lokalnom samoupravom biće usmerene i na podršku Regionalnom centru za porodični smeštaj i usvojenje Kragujevac.