Veče pred 21.oktobar u Muzeju su po 17. put kroz kolažnu manifestaciju simbolično nazvanu „Bdenje“ umetnici kroz različite programe uz sećanje na kragujevačku tragediju i njene žrtve poslali poruke mira.

„Bdenje“ u Muzeju „21.oktobar“ otvorila je izložba 22. Međunarodnog salona antiratne karikature na kojoj su u prisustvu gradonačelnika Nikole Dašića, brojnih delegacija gradova pobratima i prijatelja, kulturnih poslenika uručene nagrade ovogodišnjim dobitnicima.

Muzej „21.oktobar“ je međunarodni centar antiratne karikature, rekao je, poželevši dobrodošlicu gostima i umetnicima u ime grada Kragujevca, Miljan Bjeletić, član Gradskog veća za kulturu. Kao vrednosna orjentacija svih prethodnih generacije i današnje, ova izložba neformalno predstavlja mirovni pokret Kragujevčana. Od kada je sveta i veka bilo je ratova, a danas svedočimo njihovom umnožavanju. Poziv koji upućujemo danas kroz ovaj međunarodni događaj, a on je više od izložbe, predstavlja našu želju za promocijom mira na globalnom nivou. Bogatstvo ličnih izraza umetnika i boja kojima dočaravaju glasnije od reči, snažnije od oružja, arsenal su na koji smo ponosni, ponosni što je na ovoj adresi i na to što se uvećava iz godine u godinu, poručio je Bjeletić.

Mi nemamo drugi svet, mi moramo ovaj svet da pokušamo da učinimo boljim, rekao je Miodrag Stojilović, predsednik Saveta Salona i jedan od njegovih osnivača. Pero ne može previše da se bori protiv mača, ali verujem, da ima još dovoljno ljudi. U to nas uveravaju stotine karikaturista koji nam 42 godine prilažu svoja mišljenja o boljem svetu i dele sa nama poruku mira, kazao je on podsetivši na to da je izložba gostovala u više od 40 gradova u više od 20 zemalja i da je bila u Ujedinjenim nacijama i zgradi Evropske unije u Briselu.

Gran pri nagradu 22. Međunarodng salona antiratne karikature, koju dodeljuje Asocijacija gradova vesnika mira, odlukom žirija osvojio je Mileta Mića Miloradović, čime je posle 30 godina ovo najviše priznanje Salona ponovo došlo u Kragujevac. Iako je dobitnik više međunarodnih nagrada, Miloradović kaže da mu je ova najdraža zbog kvaliteta Salona i zato što je ovo njegov grad. Moć karikature nije velika ali je značajno da podseti da su postojali neki ljudi koji su bili protiv rata. Ne idu svi ljudi dobrovoljno u rat, neki su prisiljeni na to, a moja karikatura, objasnio je Miloradović, upravo govori o tome, jer predstavlja ratnike koji hoće da se slikaju sa golubom mira.

U nastavku umetničkog programa „Bdenje“ u kino sali Muzeja prikazan je dokumentarni film „Prekinut let“ autora Dejana Đusića koji govori o spomeniku streljanim đacima i profesorima i njegovom autoru. Ovaj spomenik otkriven je pre 60 godina i postao je simbol kragujevačke tragedije i našeg grada, a ovim filmom smo hteli da se podsetimo na njegovu ulogu sećanja na žrtve, kazala je direktorka Spomen parka Marijana Stanković. U nastavku je promovisana i poema koja će sutra biti izvedena na Velikom školskom času „Šum, Šumarice, pisca Darka Cvijetića u režiji Marka Misirače a program „Bdenja“ završen je četvrtim koncertom u okviru „OKTOH-a“ na kome su nastupali gradski kamerni ansambl iz Ingolštata i gradski kamerni hor Liceum iz Kragujevca.