U Skupštinskoj sali održana je obuka za romske nevladine organizacije i zaposlene u lokalnim samoupravama pod nazivom „Položaj i nadležnosti Zaštitnika građana“. Cilj obuke koja je organizovana u okviru zajedničkog programa Evropske unije i Saveta Evrope „Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku“ je unapređenje i razumevanje u oblasti zaštite prava romske zajednice i ostalih ranjivih grupa.

Učesnike obuke u ime Grada pozdravila je dr Gordana Damnjanović, članica Komisije za socijalnu politiku, zdravstvo i obrazovanje Privremenog oragana grada Kragujevca i tom prilikom naglasila da grad Kragujevac kao lider u oblasti prevencije diskriminacije i sprovođenja zakonske regulative u oblasti zaštite građana ima privilegiju da se nalazi među jedinicama lokalnih samouprava u kojima se sprovodi ova vrsta edukacije. Edukacija koja se održava u okviru 75 dana obeležavanja 75 godina Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima namenjena je organizacijama civilnog društva, zaposlenima u jedinici lokalne samouprave i drugim institucijama kako bi se bliže upoznali sa zaštitom prava nacionalnih manjina, a grad Kragujevac je poznat kao primer dobre prakse koji je tokom prethodne godine usvojio Antidiskriminacioni kodeks, istakla je Damnjanović.

Koordinatorka projekta Saveta Evrope, Svetlana Rakić rekla je da se projekat u Kragujevcu realizuje u saradnji sa Zaštitnikom građana u cilju promovisanja standarda i vrednosti Saveta Evrope i poboljšanja položaja ugroženih grupa. Projekat se pored Beograda realizuje na još pet lokacija u Srbiji. Treninzi su već održani u Vranju i Bujanovcu, danas smo u Kragujevcu, sutra u Nišu i Leskovcu, izjavila je Rakić.