Četvrti Šumadijski festival rakije koji je okupio 38 destilerija iz Srbije i Severne Makedonije otvoren je danas u Exclusive event centru. Festival koji organizuju Asocijacija proizvođača rakije „Šumadijska rakija“ i Gradska turistička organizacija „Kragujevac“, pod pokroviteljstvom Grada Kragujevca, otvorio je Nikola Dašić, predsednik Privremenog organa grada Kragujevca.

Naša Šumadija je oduvek bila ne samo geografski centar Srbije. Ovde se Srbija i gradila i branila, sve moderne državne institucije su začete u Šumadiji, ali je pored svega toga oduvek gajila i razvijala jedan poseban brend, a to je da je najznačajniji proizvođač rakije od šljive na svetu. Mi smo uspeli da zaštitimo to geografsko poreklo šumadijske šljivovice, i ja smatram da je to veoma značajno – kazao je Dašić.

Bojan Pavlović, direktor Gradske turističke organizacije „Kragujevac“ istakao je da je ovaj festival samo deo širokog spektra aktivnosti i projekata koje različite institucije sprovode sa ciljem promocije rakije kao nacionalnog pića, nacionalnog brenda, očuvanja tradicije, ali i unapređenja kvaliteta, proizvodnje i plasmana rakije. Pavlović se zahvalio Gradu Kragujevcu, Asocijaciji proizvođača rakije „Šumadijska rakija“, Regionalnoj agenciji za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja i Centru za strna žita i razvoj sela koji daju nemerljivi doprinos afirmaciji i promociji rakijske ture.

Rakija se nalazi na listi Uneskove nematerijalne kulturne baštine i mi imamo dužnost i obavezu da ono što nas čini autentičnim, jedinstvenim i posebnim, negujemo i čuvamo, jer ona predstavlja neraskidivu nit sa zemljom na kojoj živimo i od koje živimo – kazao je Pavlović.

Osim proizvođača svih vrsta voćnih rakija, među izlagačima su i predstavnici prateće industrije – proizvođači buradi, staklene ambalaže i dr, a podršku festivalu pružilo je i desetak izlagača hrane, delikatesnih proizvoda od mesa i različitih vrsta sireva.