Kragujevac je među gradovim i opštinama u Srbiji u kojima je javni poziv za energetsku sanaciju zgrada produžen do početka februara naredne godine.

Prijavom na ovaj javni poziv stambene zajednice dobijaju mogućnost za izradu tehno-ekonomskih-pravnih studija koje će se finansirati iz bespovratnih sredstava koje obezbeđuje Evropska banka za obnovu i razvoj. Grad Kragujevac će rang listu stambenih zajednica, dostaviti nadležnom ministarstvu, koje će izabrati one kojima će ponuditi finansiranje radova u vrednosti od 50%.

Prijavom po ovom javnom pozivu stambena zajednica ne preuzima pravne niti finansijske obaveze prema ostalim učesnicima projekta i ne obavezuje se da će u narednom periodu zaključiti bilo kakav ugovor o finansiranju energetske sanacije.

Da bi stambena zajednica mogla da se prijavi na ovaj poziv, objekat/objekti stambenih zajednica treba da:

1) imaju upotrebnu dozvolu ili potvrdu da je objekat upisan u katastar nepokretnosti;

2) budu priključeni na sistem daljinskog grejanja;

Odluku o učešću na javnom pozivu donosi skupština svake stambene zajednice, većinom koju čine najmanje dve trećine (2/3) ukupnog broja glasova pri čemu je neophodno da je na sistem daljinskog grejanja priključeno minimum 80% od ukupnog broja stanova i lokala.

Minimalan broj prijavljenih za svaku stambenu zajednicu je 3 (tri).

Projekat podrazumeva energetsku sanaciju krova i fasade zgrada, čime se omogućavaju uštede energije od 20 do 30 odsto. Ukoliko zgrada bude izabrana za ovaj projekat, polovinu investicije obezbeđuje država, a ostalih 50 odsto plaćaju sami stanari zgrade kroz račun za grejanje.

Projekat „Energetska sanacija stambenih, višeporodičnih zgrada priključenih na sistem daljinskog grejanja – Javni ESCO projekat” sprovodi se u saradnji sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD). Ukupna vrednost projekta je 64,5 miliona evra, a od toga je 50 miliona evra zajam EBRD, a 14,5 miliona evra obezbeđuje se iz donacija.

Prijave na javni poziv podnose upravnici stambenih zajednica putem obrasca Prijave, koja se preuzima sa sajta grada ili  lično na prijemnom šalteru Gradske uprave grada Kragujevca. Prijave se dostavljaju poštom na adresu Trg slobode 3 ili lično na prijemnom šalteru Gradske uprave grada Kragujevca.

Sve informacije mogu se dobiti putem telefona 034 304 490 ili lično u prostorijama Gradske uprave za razvoj i investicije, Sekretarijat za energetsku efikasnost, III sprat, ul. Nikole Pašića br 6.

Rok za podnošenje prijava je 8. februar 2024. godine.

Javni poziv se nalazi na linku