Kancelarija za dualno obrazovanje i Nacionalni okvir kvalifikacija danas je u Svečanom salonu zgrade Gradske uprave održala promociju Nacionalnog modela dualnog obrazovanja i okvira kvalifikacija u Republici Srbiji na kojoj su predstavljene izmene i dopune Zakona o dualnom obrazovanju, izmene i dopune Zakona o Nacionalnom okviru kvalifikacija i Uredba o finansijskoj podršci dualnom obrazovanju. Takođe, učesnici su bili u prilici da se informišu o prednostima dualnog obrazovanja, dosadašnjim postignućima i primerima dobre prakse u implementaciji Zakona o dualnom obrazovanju i Zakona o dualnom modelu studija u visokom obrazovanju, kao i da čuju iskustva direktora, učenika i predstavnika kompanija koji su se opredelili za ovaj obrazovni model.

U ime Grada Kragujevca učesnicima se obratio član Privremenog organa, Miroslav Petrašinović, podsetivši da je kragujevačka Srednja stručna škola bila prva obrazovna ustanova u Srbiji koja je, uz pomoć Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ), počela sa konceptom dualnog obrazovanja.

Želimo da mladi ljudi pored formalnog obrazovanja koje stiču u srednjim školama steknu i praktična znanja i veštine za zanate za koje se školuju. Na taj način pomažemo i privredi jer poslodavci dobijaju svršenog učenika srednje škole sa odgovarajućom diplomom koji je ovladao veštinama potrebnim za zanimanje, dobrog i pouzdanog radnika koji je već stekao radne navike. Sve to utiče na ubrzanu produktivnost što je bitno za svakog ko se bavi biznisom i očekuje profit, kazao je Petrašinović, istakavši da dualno obrazovanje predstavlja budućnost.

Sve više učenika se opredeljuje za dualno obrazovanje, kazala je prof. dr Gabrijela Grujić, direktor Kancelarije za dualno obrazovanje i Nacionalni okvir kvalifikacija, istakavši da je u odnosu na prethodne godine broj zainteresovanih duplo veći, kao i da su poslodavci prepoznali obrazovni sistem kao glavnog provajdera za obezbeđivanje kvalitetnih mladih ljudi za svoje proizvodne procese koje su uskladili sa savremenim razvojem.

Kroz dualnu platformu mladi ljudi ne uče samo za ocenu u obrazovnom sistemu, nego za uspešno relizovani radni zadatak. Tu proverevaju ili selektuju teorijska znanja koja stiču u struci, a to je posebna vrsta motivacije i razvijenosti veština, timskog duha, analitičnosti. Ono što je važnije od svega, naglasila je Grujičić, jeste što oni već od 15. godine počinju da razvijaju radne navike i odmah po dobijanju formalne diplome prelaze u svet rada. Navodeći da je ceo Šumadijski okrug prepoznao značaj ovog modela obrazovanja i da intenzivno sarađuje sa privredom, ona je ocenila da je Kragujevac grad koji ima veoma važnu i aktivnu ulogu u dualnom sistemu obrazovanja.