Polaganjem venaca kraj spomenika „Talac“, obeležena je 82. godina od stradanja rodoljuba na Metinom brdu. Vence na spomen obeležju položili su, u ime grada Kragujevca, Ivica Samailović, član Privremenog organa grada Kragujevca, Gradski odbor SUBNOR-a, Vojska Srbije i porodice stradalih rodoljuba.

Danas je značajan istorijski dan za Kragujevac. Ovo mesto je bilo jedno od retkih logora na teritoriji Šumadije gde su 2. marta 1942. godine streljani rodoljubi borci. Polaganjem venaca odajemo poštu stradalima a ostatku sveta šaljemo poruku mira, rekao je Ivica Samailović, član Privremenog organa grada Kragujevca.

Nemački fašisti su pre 82. godine počeli sa masovnim streljanjima u nekadašnjem logoru Metino brdo. Te godine stradali su najbolji sinovi Šumadije i Kragujevca, kazao je Željko Zirojević, predsednik GO SUBNOR-a. Zahvaljujući herojstvu studenta Šumarskog fakulteta, rukovodioca SKVOJ-a Dragoslava Panića iz Natalinaca, spašena je gupa od petorice rodoljuba. Kao njihovi potomci, odajemo im poštu uz poruku da ih nikada nećemo zaboraviti, rekao je Željko Zirojević.

Pored polaganja venaca, dodeljene su i tri medalje borcima, učesnicima odbrambenih ratova Srbije od 1991-1999. godine i jedna povelja dugogodišnjem aktivisti SUBNOR-a.