Fond za osobe sa invaliditetom, prvi u Srbiji koji će omogućiti finansijsku podršku osobama sa invaliditetom koje žele da pokrenu sopstveni posao ali i poslodavcima koji zapošljavaju osobe sa invaliditetom, osnovan je u Kragujevcu. Ugovor o osnivanju Fonda danas su potpisali Ana Košel, direktorka Fondacije „Ana i Vlade Divac“, Dejan Ružić, zamenik gradonačelnika Kragujevca i Nenad Popović, direktor Regionalne agencije za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja. Ova aktivnost realizuje se u okviru projekta „Posao po meri“ uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), u partnerstvu sa Forumom mladih sa invaliditetom.

Reč je o prvom revolving fondu za podsticaj zapošljavanju osoba sa invaliditetom u Srbiji čija je vrednost 20 000 dolara.

Osobe sa invaliditetom koje žele da se zaposle ili da započnu sopstveni biznis imaće priliku da dobiju beskamatne pozajmice i da sredstva vrate u fond u naredne tri godine. Na taj način je omogućeno da i sledeće godine nove osobe apliciraju i dobiju podršku iz ovog fonda. U narednom periodu ćemo razvijati kriterijume po kojima će da se biraju osobe koje konkurišu za podršku, a javni poziv će biti objavljen u naredne dve ili tri nedelje – kazala je Ana Košel iz Fondacije „Ana i Vlade Divac“ i naglasila da će za podršku iz Fonda moći da konkurišu osobe sa invalididitetom ali i kompanije koje zapošljavaju osobe sa invaliditetom

Dejan Ružić, zamenik gradonačelnika Kragujevca kazao je da Grad Kragujevac posvećuje posebnu pažnju zapošljavanju osoba sa invaliditetom. U prethodnih nekoliko godina kroz program javnih radova angažovano je 127 osoba sa invaliditetom  za šta je grad, iz sopstvenih sredstava izdvojio 2,7 miliona dinara. Podsticajni fond za zapošljavanje osoba sa invaliditetom je aktivnost koja se nadovezuje na ove aktivnosti. Sredstva kojima će raspolagati ovaj Fond obezbeđuju zajednički Fondacija „Ana i Vlade Divac“ u vrednosti 12,5 hiljada dolara, dok Grad Kragujevac učestvuje sa 7,5 hiljada dolara. Dosadašnje mere podrške zapošljavanju osoba sa invaliditetom u gradu Kragujevcu, prema Ružićevim rečima, rezultirale su smanjenjenjem broja nezaposlenih osoba sa invaliditetom na tržištu rada, koji je od 1700 od pre nekoliko godina sada smanjen na oko 1000.

Regionalna agencija za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja biće zadužena za implementaciju projekta, što znači da će raspisati javni poziv, vršiti izbor kandidata i pružati im podršku da na adekvatan način konkurišu za sredstva.