U Gornjim Grbicama, danas je održano treće takmičenje kosača, koje je pod pokroviteljstvom grada Kragujevca organizovalo Udruženje kosača i čuvara tradicije „Zavičaj“ iz Grbica. Takmičenju koje je okupilo veliki broj stanovnika ovog i okolnih sela, ali i goste iz Republike Srpske prethodilo je otvaranje izložbe domaće radinosti, grnčarije, slika naivaca i defile učesnika među kojima su bili i konjanici, fijakeri, fiće i grupe izvođača izvorne muzike. Početak takmičenja prvim otkosom ozvaničio je Dejan Ružić, zamenik gradonačelnika Kragujevca.

Grad Kragujevac se trudi da podrži manifestacije koje promovišu tradiciju šumadijskog sela i naroda i raduje nas što je u odnosu na prethodnu, ove godine veći broj posetilaca i učesnika, rekao je Ružić. Posebnu notu ovom događaju daje učešće gostujućih takmičarskih ekipa iz drugih delova Srbije i Republike Srpske, ali i veliki broj učesnika programa. Imajući u vidu da je ove godine više takmičara u odnosu na prethodu, očekujemo da ova manifestacija sledeće godine bude još veća i postane tradicija kojom grad Kragujevac može da se ponosi, poručio je Ružić.

Održavanje ovih i sličnih manifestacija na seoskom području grad Kragujevac sufinansira kroz programe i drago nam što ih je sve više, rekla je Snežana Katić, članica Gradskog veća za ravnomerni i održivi razvoj sela i grada. Ovakvi događaji su prilika da se ljudi okupe i način da očuvamo tradiciju, naše korene, kulturu, istoriju i mlade učimo da isto to čine. Nekada su se ljudi okupljali, pomagali jedni drugima i možda smo bili siromašniji ali smo kao narod bili bogatiji i zdraviji, rekla je Katić zahvalivši se Udruženju „Zavičaj“ što ovom manifestacijom pokazuje mladima kako je to nekad bilo.

Prve godine za takmičenje se prijavilo osam, prošle 12, a ove 20 kosača, kazao je Jeftić Milija, predsednik Udruženja „Zavičaj“, zahvalivši se gradu Kragujevcu koji je prepoznao značaj ove manifestacije i osim finansijske pružio podršku u organizaciji događaja. Veoma smo srećni ističe, što su sa nama fijakeristi, konjanici, Udruženje ljubitelja fića i čak 10 pevačkih grupa, a najvažnije je, dodaje Jeftić, što smo slogu doveli u selo.

Inače svake godine, takmičenje se organizuje na različitim lokacijama grbičkog kraja. Prošle godine je bilo u Selištu, ove kod seoskog doma a organizatori najavljuju da će sledeće godine biti na brdu. Deo današnje manifestacije je i takmičenje u kuvanju gulaša. Za pobednike i kosidbe i gulašijade obezbeđene su nagrade.

Pobednik treće kosidbe u Grbicama je Miloš Pantić iz Lučana, selo Dučalovići, drugo mesto je osvojio Mirko Popović iz Ivanjice, selo Kušići, a treće Milan Stojadinović iz Grbica.