Dokumentarnom izložbom u Malom likovnom salonu Narodni muzej Šumadije obeležava 75 godina od osnivanja. Izložba je konciprana kao hronološki put kroz bogatu istoriju muzeja, a praćena je multiimedijalnim segmentima i izdvojenim događajima od značaja za ustanovu i muzejsku delatnost u Kragujevcu od njenog osnivanja do danas. Autor izložbe i direktor Narodnog muzeja Šumadije Miloš Jurišić izložbu je posvetio svim pregaocima koji su svojim radom i trudom doprineli očuvanju kulturnog nasleđa grada Kragujevca i Šumadije.

U poslednjih pet godina postavili smo nove standarde u oblasti kulturne i muzejske delatnosti, istakao je Jurišić prilikom otvaranja izložbe. To je potvrđeno, između ostalog i priznanjem Međunarodnog žirija Foruma slovenskih kultura za stalnu postavku u Galeriji Nikole Koke Jankovića. Pored toga, posetioci su mogli da uživaju i u novim postavkama u Amidžinom konaku, Staroj skupštini, Kući Svetozara Markovića, Petrovoj vodenici, Konaku kneza Mihaila, podsetio je Jurišić.

Prošle godine Narodni muzej Šumadije bio je inicijator i nosilac programskih aktivnosti Dani kneza Mihaila, povodom 200 godina od rođenja srpskog vladara. Tim povodom urađena je nova multimedijalna tematska postavka otvorena na dan rođenj akneza. Ove godine pokrenućemo inicijativu za obnovu dvorskog kompleksa dinastije Obrenović u okviru Miloševog venca, najavio je Jurišić.

Ana Petrović članica Gradskog veća za kulturu izrazila je uverenje da će ova izložba biti samo uvod u još uspešnije godine rada Narodnog muzeja Šumadije. Svim uspesima i kvalitetu muzejske delatnosti doprineli su zaposleni u ovoj ustanovi, čime su očuvali ugled od njegovog osnivanja do danas. Sigurna sam da će se i ubuduće, u svim domenima i stručnim odeljenjima negovati i uanpređivati ovakva delatnost. Ovaj jubilej je značajan ne samo za Kragujevac i Šumadijski okrug, već i za celu Srbiju, a svi zajedno možemo da budemo ponosni na ovakvu ustanovu, kazala je Petrović.

Narodni muzej Šumadije u Kragujevcu osnovan je pre 75 godina kao Oblasni muzej – Kragujevac. Kroz istoriju menjao je nazive, nadležnosti a iz njega su nastajali i sa njim se spajali drugi muzeji. Danas, ova institucija kulture čuve brojne i značajne eksponate koji svedoče o prošlosti grada, Šumadije i Srbije.

Stručni saradnici izložbe su Roksanda Aleksić, Katarina Babić, Nataša Nikolić, Tatjana Milosavljević, Bojana Topalović i Žarko Zagrađanin, dizajnirao je Nemanja Lekić a multimedijalni segment uradio Nebojša Milenković, tehničku podršku dali su Nebojša Mijušković i Bogdan Nikolić.