U sali Rektorata Univirziteta u Kragujevcu, danas je obeleženo 22 postojanja i uspešnog rada Filološko-umetničkog fakulteta. U ime Grada Kragujevca, svečanosti su prisustvovali Dejan Ružić, zamenik gradonačelnika i Danka Andonovski, šefica Kabineta gradonačelnika.

Prema rečima rektora Univerziteta, Nenada Filipovića, FILUM, iako jedan od najmlađih fakulteta našeg Univerziteta po rezultatima je već dostigao ostale fakultete. Profesori i studenti ovog fakulteta aktivno učestvuju u kulturnom životu grada i deo su gotovo svake umetničke manifestacije u Kragujevcu. Ono što fakultetu nedostaje je zgrada koja bi pod jednim krovom objedinila sve odseke ovog fakulteta, imajući u vidu da se nastava trenutno izvodi na više lokacija u gradu.

Za ove namene grad je već opredelio parcelu iza Ekonomskog fakulteta, kazao je Dejan Ružić, zamenik gradonačelnika. Platili smo projekat zgrade koji je u reviziji da bi se uskladio sa novim pravilnicima koji su u međuvremenu doneti. Izgradnja zgrade FILIM-a planirana je u okviru državnog projekta „Skok u budućnost 2027“. Kao prelazno rešenje, grad Kragujevac je ustupio FILUM-u zgradu „Ratko Mitrović“ na korišćenje. Nedavno smo dobili projekat, odnosno grant EU PRO + za kompletnu rekonstrukciju objekta Druge tehničke škole kojim je predviđeno da polovina tog prostora takođe bude data na korišćenje FILUM-u – kazao je Ružić.

Dekan FILUM-a, Zoran Komadina s ponosom ističe da profesori i studenti ovog fakulteta svojim aktivnim učešćem i nastupima oblikuju veliki deo kulturne scene grada Kragujevca.

Iz godine u godinu primetan je pad interesovanja za profile koji školuju nastavnički kadar, a to je tendencija u celoj zemlji, ali postoje i grupe koje su standardno popunjene gde je interesovanje konstantno veće od broja slobodnih mesta, kao što su engleski jezik, likovna umetnost, izvođački odsek.

Povodom obeležavanja godišnjice, otvorena je onlajn izložba studenata i profesora FILUM-a koji će do kraja juna prirediti još četiri likovne postavke.