Republički hidrometeorološki zavod je za područje Srbije izdao upozorenje na grmljavinske nepogode za utorak 25. i sredu 26. jun 2024. Očekuje se veoma nestabilno vreme sa intezivnijim pljuskovima sa grmljavinom, jakim olujnim vetrom u zoni pljuska i lokalnom pojavom grada, navodi RHMZ-a uz napomenu da je tačnu lokaciju stvaranja, premeštanja i jačine samih nepogoda unapred teško odrediti.

U utorak 25. jun 2024. narandžasto upozorenje izdato je za grad Beograd, Severno Bački, Srednje Banatski, Južno Banatski, Sremski, Šumadijski, Kolubarski, Mačvanski, Zlatiborski, Moravički i Raški okrug, dok se za sredu 25. jun 2024. godine narandžasti meteoalarm predviđa za područja: Severno Bački, Zapadno Bački, Južno Bački, Severno Banatski i Južno Banatski upravni okrug.

S obzirom na to da prognoza predviđa grmljavinske nepogode sa pljuskovima i gradom kao i većom količinom padavina za kratko vreme (od 20 litara u periodu do 3 sata), i da je reč o opasnim i veoma opasnim vremenskim pojavama, koje su takvog intenziteta da mogu pruzrokovati veliku materjalnu štetu i biti veoma opasne po bezbednost ljudi i životinja potrebno je veoma obazriv, svestan rizika i redovno se informisti o detaljima očekivanih meteoroloških uslova i pratiti savete koje daju nadležne državne službe.

Imajući u vidu najavljenu prognozu, može se očekivati izazivanje bujičnih poplava, ozbiljnih teškoća u urbanim sredinama (posebno problemi sa kišnom kanalizacijom i kišnim kolektorima), problemi u saobraćaju i transportu, moguća pojava odrona i klizišta, odlaganje već planiranih poljoprivrednih aktivnosti kao i rizik od udara groma, što može dovesti do problema u radu svih uređaja koji koriste električnu energiju, rizik od iniciranja pojave vetra, problema u telekomunikacijama.

S obzirom na to da navedena prognoza najavljuje opasne vremenske pojave, a takvog itenziteta da mogu prouzrokovati veliku materijalnu štetu i biti veoma opasne po bezbednost ljudi i životinja, u cilju spremnosti za eventualno suočavanje sa rizikom i posledicama koje može doneti, Uprava za vanredne situacije Kragujevac preduzela je sve aktivnosti u sprovođenju preventivnih i operativnih mera.