Izgradnja železničke pruge Sobovica – Lužnice - krak Batočina i dalji koraci pred početak pripremnih radova u okviru Prve faze, bila je tema sastanka koji je danas sa predstavnicima JP „Infrastrukture železnice Srbije“, imalaca javnih ovlašćenja i nadležnih gradskih uprava, održao Aleksandar Milošević, član Gradskog veća za investicije i upravljanje projektima.

Posle dobijene saglasnosti Revizione komisije Ministarstva građevine, JP „Infrastruktura železnica Srbije“ je ugovorilo projektovanje i izvođenje radova, a danas je i podnet zahtev za dobijanje građevinske dozvole za početak pripremnih radova izgradnje prvih pet kilometara železničke pruge. Prva faza pripremnih radova izvodiće se na relaciji Cvetojevac - Novi Milanovac, rekao je Milošević.

Projekat izgradnje nove železničke pruge Sobovica – Lužnice – krak Batočina u dužini od 13,8 km, Vlada Republike Srbije proglasila je projektom od posebnog značaja i sve aktivnosti nastavak su dogovora za infrastrukturno opremanje, otvaranje novih pogona i industrijske zone koji su postignuti tokom posete predsednika Aleksandra Vučića MAJND Parku, podsetio je on i dodao da je gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić 2022. godine podneo inicijativu Ministarstvu građevine i pismo o namerama kompanija Simens i Majnd nakon čega je nastavljen postupak projektovanja i budućeg ugovaranja radova na ovom jako značajnom projektu. Na ovom prostoru se nalazi preko sedam proizvodnih pogona i prateći objekti u kojima radi preko 2500 radnika. Osim za transport materijala, sirovina i gotovih proizvoda, pruga će kasnije biti namenjena i prevozu putnika iz oba pravca, što će doprineti razvoju radne zone Majnd parka, grada Kragujevca ali i Republike Srbije.

Pripremne radove finansira JP „Infrastrukture železnice Srbije“ koje je pod ingerencijom Ministarstva građevine Vlade RS, a grad Kragujevac je imao obavezu da donese planski akt i uradi eksproprijaciju, koja je završena, rekao je Milošević u procentu od 95 odsto od ukupnog broja parcela.