Za najbolje učenike osnovnih škola iz pobratimskog grada Piteštija koji u okviru tradicionalne letnje razmene dva pobratimska grada, borave u Kragujevcu i njihove pratioce, Dušan Aleksić, član Gradskog veća za obrazovanje organizovao je prijem u zgradi Gradske uprave.

Saradnja sa pobratimskim gradom Piteštijem pre više od pola veka počela je razmenom đaka i ima najdužu tradiciju koja se zatim proširila i na druge oblasti a to je učvrstilo veze naša dva grada. Nakon pauze od dve godine zbog Kovid pandemije nastavili smo saradnju i dok su učenici iz Piteštija u Kragujevcu, naša borave u Rumuniji, kazao je Aleksić, član Gradskog veća. Aleksić je na prijemu gostima govorio o kulturno istorijskom nasleđu Kragujevca i istakao da je razvijajući se kroz istoriju, danas postao moderan grad, univerzitetski centar sa 12 fakulteta a otvorene su i studije na engleskom jeziku. Budući da je Kragujevac otvoren grad, pozvao ih je da nakon završenog srednjeg obrazovanja svoje školovanje nastave u ovde.

Dinu Danuc, predstavnik grada Piteštija kaže da gradovi imaju dosta sličnosti, ljudi su srdačni i gostoljubivi. Takav utisak imaju i učenici i siguran sam da će im boravak u Kragujevcu i na Zlatiboru ostati u najlepšem sećanju.

U okviru letnje razmene ove godine u Kragujevac su doputovala 23 učenika iz Piteštija sa svojim profesorkama i predstavnikom grada i sutra odlaze na pet dana na Zlatibor, dok su kragujevački učenici rano jutros otputovali u pobratimski grad a zatim će na Crno more. Najbolji đaci dva pobratimska grada susrešće se i upoznati na prijemu u gradskoj kući u Piteštiju poslednjeg dana ovogodišnje letnje razmene.