Na drugoj redovnoj sednici Okružnog štaba za vanredne situacije Šumadijskog upravnog okruga razmatrano je trenutno stanje vodosnabdevanja stanovništva na području Šumadijskog okruga i upućen apel stanovništvu da racionalizuje potrošnju vode iako su zalihe na akumulacijama sa kojih se grad snabdeva vodom dovoljne u ovom trenutku.

Što se tiče grada Kreagujevca, snabdevanje vodom je uredno. Dobili smo uveravanja od strane JKP „Vodovod i kanalizacija“ da vode ima za godinu dana, međutim bez obzira na to, uputili smo apel stanovništvu da racionalizuje potrošnju vode. U nekim selima i prigradskim naseljima u okolini Kragujevca sporadično ima nestašica vode, pa im grad doprema vodu. Za prethodnih šest dana dopremljeno je 65 cisterni pijaće vode – kazla je Biljana Ilić Stošić, načelnica Šumadijskog upravnog okruga i dodala, da kada je reč o ostalim opštinama u okrugu, trenutno imamo restrikciju vode u dve opštine, u Rači i Topoli gde se stanovništvu takođe doprema pijaća voda.

Što se tiče zaliha, Gruža je napunjena sa 60%, a akumulacija Grošnica sa 40%. Te količine vode nam daju dovoljno snabdevanje grada vodom za narednih godinu dana. Kvalitet vode se kontroliše svakodnevno na proizvodnim pogonima od strane stručnih laboratorija i od strane Instituta za javno zdravlje grada Kragujevca – kazao je Goran Gavrilović iz JKP „Vodovod i kanalizacija“.

Na sednici je razmatrano i stanje zdravstvene zaštite ljudi i životinja, zaraznih bolesti i zdravstvene ispravnosti hrane i vode na području okruga.

Institut za javno zdravlje redovno prati aktuelnu epidemiološku situaciju na području Šumadijskog upravnog okruga. Pre svega, pažnja se u ovom periodu obraća na crevne infekcije i situacija je po tom pitanju dobra. Imamo i oko 20 slučajeva osoba koje su pozitivne na kovid – kazao je Nebojša Ranković, direktor Instituta za javno zdravlje Kragujevac.

Na sednici je analizirana pripremljenost za odbranu od požara na otvorenom i šumskih požara, a Štab je uputio i apel građanima da ne pale vatru na otvoenom.