Danas je veliki dan za nas, veliki dan za našu zemlju, kojim je naša bitka za neki sledeći Grande Fijat već krenula, rekao je predsednik Aleksandar Vučić, na svečanosti kojom je „Stellantis“ proizvodnjom novog modela, električnog automobila Fijat Grande Panda označio prekretnicu.

Ovde će za godinu dana da radi 2000 Kragujevčana što znači da će oko 2000 porodica da zavisi od ove fabrike, a to je oko 7000 ljudi. Ono što mi treba da uradimo je da postavljamo električne punjače, a u tome kasnimo, jer da bi ljudi počeli da kupuju električne automobile, oni treba da budu svuda oko nas. Do kraja godine imaćemo ih 116, a treba da imamo 5116.  Za pet godina, kako je istakao predsednik, u Evropi neće biti ništa drugo, nego električni automobil.

Moramo sebe da menjamo. Da naučimo da idemo u susret promenama, a ne da čekamo i budemo poslednji koji ćemo promenama da se prilagodimo. Ovo je za nas ogromna prilika, jer smo jedini u regionu Zapadnog Balkana koji imamo fabriku električnih automobila. Zahvalivši se Stellantis kompaniji, što su izabrali Srbiju, Vučić je podsetio da je Srbija dala 48 miliona evra kako bismo imali ovakvu fabriku u Kragujevcu, zbog koje će sledeće godine rast BDP-a biti uvećan od 0,5%. Borićemo se, poručio je predsednik da dočekamo sledeći automobil u Kragujevcu, i leteći taksi sa Stellantis- om i da električne punjače postavljamo po čitavoj Srbiji i dodao, da država Srbija ulaže sve više novca u Kragujevac, od Severne obilaznice, stadiona, uskoro i u fabriku namenske industrije, čime Kragujevac vraćamo na velika industrijska vrata.

Današnji dan je istorijski za kragujevačku autoindustriju. Novi Fijatov Grande Panda model ima moderan, lajf stajl dizajn i verujem da će ga mnogi ljudi u Srbiji kupiti, rekao je gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić, istakavši da će dobar podsticaj za kupovinu ovog modela biti i subvencije države sa 5000 evra, ali ono što je najvažnije predviđamo i želimo još veći uspeh u svetu. Ovo je veliki dan za našu državu, jer je i sa prethodnim modelom, a nadam se, da će mnogo više sa novim, učestvovati u spoljnotrgovinskom bilansu i podići konkuretnu vrednost Srbije.  Proizvodnjom modela Fijat Grande Panda, Kragujevac potvrđuje da je centar autoindustrije u regionu i Evropi, rekao je Dašić naglasivši da će se uz pomoć Stellantis-a nastaviti i trend smanjenja broja nazaposlnih, kojih je u odnosu na period od pre šest godina, kada ih je bilo 25 hiljada sada, prema evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje 11900.  U ovom trenutku je to najbitnije, jer je naš zadatak da obezbedimo ljudima posao i da imaju gde da rade.

Veliko mi je zadovoljstvo što sam ponovo sa timovima u Kragujevcu i predstavnicima sindikata da obeležimo impresivni napredak koji je ostvaren od kako smo pre dve godine najavili ovu investiciju. Ovo je svakako dobar trenutak da odamo priznanje Stellantis timu u Srbiji za pohvalni učinak i posvećenost pred predsednikom Republike Srbije, Aleksandrom Vučićem, kome se iskreno zahvaljujem na njegovoj kontinuiranoj podršci. Zajednička kompanija koju smo osnovali 2008. godine ulazi u novu eru prozvodnjom modela Fijat Grande Panda, svog prvog električnog automobila koji doprinosi obezbeđivanju čiste, bezbedne i pristupačne mobilnosti građanima širom sveta, rekao je Karlos Tavares.

S obzirom na toplu dobrodošlicu ovom novom modelu od strane automobilskih medija širom sveta, Stellantis očekuje da će postići komercijalni uspeh u godinama pred nama. Svi zaposleni u Srbiji učiniće sve što je u njihovoj moći da doprinesu ovom uspehu, vođeni stalnim poboljšanjem performansi u kvalitetu i troškovima.