Povodom informacija u javnosti da je i Kragujevac jedan od gradova u kome će se iskopavati litijum, gradonačelnik Nikola Dašić je rekao da to nije tačno, a da se građanstvo zastrašuje nečim što nije realno. Iskopavanje litijuma u Srbiji se razmatra na jednom prostoru u Srbiji, a bez rudarenja nema nijedne ozbiljne indusutrije. Ako se išta i bude kopalo u Jadru, kopaće se po najmodernijim svetskim standardima i na način kojim će prirodna sredina biti zaštićena. Ukoliko to bude nemoguće, naravno da neće da se kopa, rekao je gradonačelnik Kragujevca i dodao da je predsednik Aleksandar Vučić, čitav niz godina dokazao da prvi put u višestranačkom sistemu postoji lider koji Srbiju vodi na ozbiljan način. Što se Šumadije tiče, rekao je Dašić, ovde može da se kopa samo za novi stadion „Čika Dača“, Univerzitetski klinični centar, upravo se kopa na lokaciji Severne obilaznice i to su sva moguća iskopavanja na ovom prostoru.

Žalosno je što se ovo pretvorilo u političku, a ne stručnu temu na koju se nadovezuju dezinformacije i naveo primer opštine Rača, u kojoj su izdata dva rešenja 2011. i 2012. godine za nešto sasvim drugo, i treće 2015.godine kojim se ukidaju prethodna dva.

Zamolio bih građane, poručio je gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić, da ne nasedaju na neproverene informacije i da slušaju stavove stručne javnosti.

Inače, Ministarstvo rudarstva i energetike Republike Srbije, saopštilo je, povodom širenja neistinitih informacija i pogrešnog tumačenja zvaničnih podataka, da je na teritoriji Aranđelovca, Topole, Rače, Knića i Kragujevca aktivno ukupno i samo šest istražnih polja, na kojima se istražuju mermer, gips, tehničko građevinski kamen, a ne kritične mineralne sirovine, u koje spada litijum.